„Obywatel Kane” nie jest już najwyżej ocenianym filmem na Rotten Tomatoes

/ 28 kwietnia, 2021


„Obywatel Kane” utracił swój nieskazitelny wynik 100% pozytywnych recenzji. Zaszkodziła mu recenzja sprzed 80 lat!


Mówi się, że w internecie nic nie ginie. Ale w internecie może też odnaleźć się coś, co powstało jeszcze przed początkiem wirtualnej sieci, a co też może zaszkodzić.

Tak się stało z filmem „Obywatel Kane”, który na platformie „Rotten Tomatoes” miał nieskazitelny wynik 100% pozytywnych recenzji. To się jednak zmieniło i to nie za sprawą jakiejś nowej recenzji. Twórcy serwisu dotarli do negatywnej recenzji filmu, która została opublikowana w „The Chicago Tribune” 7 maja 1941 roku. Można było w niej przeczytać, że „Obywatel Kane” to:

Interesujący, inny film. Jest wystarczająco dziwaczny, żeby trafić do muzeum. Jednak porzucając prostotę na rzecz ekscentryzmu utracił swój walor rozrywkowy.

W rezultacie „Obywatel Kane” nie jest już najwyżej ocenianym filmem na „Rotten Tomatoes”, a jego miejsce zajął „Paddington 2”.

Obywatel Kane” to amerykański film fabularny z 1941 w reżyserii Orsona Wellesa, który zagrał także rolę tytułową. Nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

W zeszłym roku ukazał się film „Mank” pokazujący kulisy powstawania tego filmu.

KOMENTARZE

Przeczytaj także