Od rapu po reggae i… z powrotem. Zestawienie muzycznych propozycji od Netflix

/ 8 listopada, 2018

W 1976 r., w trakcie walk pomiędzy rywalizującymi stronnictwami politycznymi na Jamajce, przeprowadzono nieudany zamach na życie Boba Marleya. Kilka lat później hip-hopowe subkultury Nowego Yorku, Oakland i Kalifornii przechodziły już ewolucję – weszły w okres nieustannego rozwoju. Ale jaki wpływ mieli poszczególni artyści na gatunki muzyczne, które współtworzyli? Kto kształtował reggae i rap? Jakie powody mogą przyświecać twórcy, który porzuca rap na rzecz reggae?

Wielu artystów opowiada o swoich początkach i przekonaniach, a także o ich własnych koncepcjach wolności, które stanęły pod znakiem zapytania. Ich historie pokazują też, jak pewność siebie, wzmocniona przez pasję i pracę, może znacznie ułatwić stawienia czoła każdemu wyzwaniu. Zapraszamy wszystkich do czerpania inspiracji z postaci, które współtworzyły historię muzyki.

ReMastered: Kto strzelał do Boba Marleya

  • od 12 października – dokument Netflix Original

W 1976 r., w trakcie walk pomiędzy rywalizującymi stronnictwami politycznymi na Jamajce, przeprowadzono nieudany zamach na życie Boba Marleya. Ale kto właściwie był za to odpowiedzialny?

Ewolucja hip-hopu: Sezon 2

  • od 19 października – serial Netflix Original

Dziennikarz Shad Kabango podąża śladami rozwoju hip-hopowych subkultur Nowego Yorku, południa USA oraz Oakland, w stanie Kalifornia, w latach 80. i 90.

The Defiant Ones

  • dokument Netflix Original

Reżyser Allen Hughes („Zagrożenie dla społeczeństwa”) przedstawia historię sukcesu i współpracy dwóch legendarnych postaci świata muzyki: Dr. Dre’a i Jimmy'ego Iovine'a.

Rapture

  • dokument Netflix Original

Przepełniony energią serial dokumentalny wykorzystujący wspomnienia słynnych artystów do pokazania wpływu hip-hopu na światową kulturę.

Unsolved: Tupac i Biggie

  • serial Netflix Original

Daj się porwać fabularyzowanej wersji prawdziwych śledztw dotyczących morderstw dwóch legendarnych postaci świata rapu: Tupaca Shakura i Biggiego Smallsa. 

Reincarnated 

Andy Capper, dziennikarz magazynu „Vice”, towarzyszy Snoop Doggowi w pielgrzymce na Jamajkę, gdzie artysta przybiera nowe imię, Snoop Lion, i przeistacza się w twórcę muzyki reggae.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także