Oscary 2023: Wśród nominowanych polski film z Tomaszem Organkiem

/ 25 stycznia, 2023


Poznaliśmy listę nominowanych filmów do tegorocznych Oscarów. Wśród nich znalazł się film, w którym wystąpił Tomasz Organek.


We wtorek ogłoszono listę nominowanych do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii FilmowejOscarów. W kategorii najlepszy film międzynarodowy nominację otrzymał najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO”.

W filmie jedną z ról zagrał Tomasz Organek. Na prośbę twórców filmu, Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego, Tomasz Organek, lider zespołu Ørganek wykonał starą, sycylijską pieśń ludową, zatytułowaną „La Canzone del Ciuccio„. Piosenka opowiada o wielkiej rozpaczy człowieka po utracie Osiołka i w niezwykły sposób nawiązuje do scenariusza filmu „IO„. Jest to również pieśń, do której Jerzy Skolimowski ma bardzo sentymentalny stosunek.

Zdjęcia do teledysku „La Canzone del Ciuccio” powstały między innymi w miejscowości Custonaci, która co roku zamienia się w jedną z największych szopek bożonarodzeniowych na świecie. To właśnie tam podczas jednej z podróży po Sycylii autorzy filmu zobaczyli osiołka, który stał się głównym bohaterem filmu „IO”. Warto dodać, że film „IO” otrzymał już prestiżową nagrodę jury w Cannes.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Pełną listę nominowanych znajdziecie na oficjalnej stronie Oscarów.

KOMENTARZE

Przeczytaj także