Oto jak „Bohemian Rhapsody” wpłynął na sprzedaż muzyki Queen

/ 24 maja, 2019

Sukces filmu „Bohamien Rhapsody” to nie tylko bezpośrednie wpływy ze sprzedanych biletów, ale też wzrost zainteresowania muzyką Queen, co przełożyło się na większą sprzedaż płyt i streamingu.

Adam Lambert znowu zaśpiewał „Bohemian Rhapsody” w Idolu

Jak podaje „Billboard” w ciągu sześciu miesięcy od premiery „Bohemian Rhapsody” muzyka Queen była odsłuchiwana w streamingu trzy razy częściej w porównaniu z sześcioma miesiącami przed premierą i skoczyła od 588 milionów odsłuchów do 1,9 miliarda. W tym samym czasie sprzedaż piosenek skoczyła z 527 tysięcy do 1,9 miliona jednostek, a sprzedaż albumów wzrosła o 483% z 184 tysięcy do 1,1 miliona jednostek. Według „Billboard” w ciągu tych sześciu miesięcy zespół zarobił 18 milionów dolarów ze sprzedaży piosenek i płyt, w porównaniu z 4,4 milionem dolarów w podobnym okresie przed premierą filmu. W dniu premiery filmu piosenka „Bohemian Rhapsody” skoczyła z 87. miejsca na 15. miejsce wśród najczęściej słuchanych piosenek na świecie. Po raz trzeci w historii zawitała także w pierwszej setce notowania „Billboard Hot 100”.

Filmowa biografia Queen, „Bohemian Rhapsody”, która ukazała się pod koniec 2018 roku zarobiła ponad 900 milionów dolarów. Według Briana Maya grupa nie zarobiła na filmie ani centa. W wywiadzie dla radia BBC 2 powiedział:

Uśmiałem się kilka dni temu, kiedy przeczytałem w gazecie, że wzbogaciliśmy się na tym filmie. Gdyby tylko znali prawdę. Niedawno mieliśmy spotkanie z księgowym i nadal nie zarobiliśmy na nim ani pensa. Jak wielki sukces musi odnieść film, żeby na nim zarobić?

%%REKLAMA%%

Niedawno brytyjski „Sunday Times” opublikował coroczną listę najbogatszych Brytyjczyków, na której znaleźli się także członkowie Queen. Zespół jako całość ma na swoim koncie 445 milionów funtów (ponad 2,2 miliarda złotych), tym samym prześcigając urzędującą królową Elżbietę II, która zarobiła „tylko” 375 milionów funtów.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także