Otwórzcie koncerty! Wielki protest klubów, organizatorów i artystów

/ 23 maja, 2021


Czy zaplanowane na lato koncerty mogą się odbyć? Na dzień dzisiejszy, mimo zapewnień rządu, jest to niemożliwe.


Branża koncertowa, w tym organizatorzy, kluby, Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Polska Izba Techniki Estradowej i Związek Zawodowego Muzyków RP, a także poszczególni artyści apelują o możliwość wznowienia działalności koncertowej.

W ostatnich dniach otwierane są kolejne branże. Działalność wznowić mogły kina, teatry, filharmonie, mogą odbywać się imprezy sportowe, ale działalność koncertowa wciąż zostaje zablokowana pomimo zapewnień, że ograniczenia zostaną zniesione.

W oświadczeniu, które w swoich mediach społecznościowych publikują organizatorzy a także wielu artystów, w tym Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Smolik czy Artur Rojek, możemy między innymi przeczytać:

Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem 10-tysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.

Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ PROTESTU

Działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej. Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia.

Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna chce być także równa wobec prawa.

KOMENTARZE

Przeczytaj także