Pantera odwołała koncerty w Niemczech z powodu oskarżeń o rasizm

/ 24 stycznia, 2023


Zespół Pantera musiał odwołać dwa koncerty na wielkich, niemieckich festiwalach.


Jak poinformowali organizatorzy niemieckich festiwali Rock Am Ring oraz Rock Im Park zespół Pantera nie weźmie udziału w tegorocznej edycji tych słynnych imprez. Koncerty miały odbyć się w dniach 2-4 czerwca 2023 roku. Organizatorzy napisali, że postanowili usunąć Panterę z festiwali po „intensywnych rozmowach z artystami, partnerami i festwalowiczami”.

Odwołania koncertów domagała się niemiecka Partia Zielonych, twierdząc że Philip Anselmo „wielokrotnie i świadomie wykonywał nazistowskie gesty i krzyczał rasistowskie hasła”. Dodatkowo rzeczniczka Zielonych, Réka Lörincz protestowała przeciwko „promocji rasistowskiej i nieludzkiej ideologii” na „byłych terenach Nazistów”. Festiwal Rock Im Park odbywa się w Norymberdze, gdzie w latach 1933-1938 Adolf Hitler organizował nazistowskie wiece.

Zarzuty o „nazistowskie gesty” i „rasistowskie hasła” zapewne dotyczą incydentu z imprezy Dimebash w 2016 roku, gdy do sieci trafiło nagranie, na którym Anselmo rzekomo wykonuje nazistowski gest i krzyczy słowa „white power”. W 2019 roku w wywiadzie dla „Kerrang!” Anselmo zaprzeczył:

Uważam, że to absurdalne. To wyrwany z kontekstu żart, przez który zrobili ze mnie Hitlera. Nie jestem taki. Do każdego podchodzę indywidualnie. Mam miłość w moim sercu.

Pantera będzie jedną z gwiazd Metal Hammer Festival, który odbędzie się 5 czerwca 2023 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

Zespół powrócił na scenę po 20 latach przerwy, celebrując zmarłych braci Abbott.

KOMENTARZE

Przeczytaj także