„Papcio Chmiel”, twórca komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, nie żyje

/ 22 stycznia, 2021

Jerzy Chmielewski, znany również jako „Papcio Chmiel”, nie żyje. Słynny rysownik, grafik i publicysta miał 97 lat.


Jerzy Chmielewski, który zasłynął jako twórca komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, nie żyje. Popularny „Papcio Chmiel” w chwili śmierci miał 97 lat.

Informację o jego odejściu potwierdziło wydawnictwo Prószyński i S-ka, z którym współpracował.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie.

– napisało wydawnictwo na Facebooku. I dalej:

Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników. Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Mieszkał i pracował w Warszawie.

Wpis w oryginale:

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor…

Opublikowany przez Prószyński i S-ka Czwartek, 21 stycznia 2021

fot. Dawid Skoblewski

KOMENTARZE

Przeczytaj także