Płyta Prince'a za 20,000 dolarów

/ 14 grudnia, 2017

Chodzi o oryginalne tłoczenie tak zwanego „Czarnego albumuPrince’a, który miał ukazać się pod koniec 1987 roku.

Najczęściej wyszukiwani artyści w Google w 2017 roku

Prince tuż przed premierą płyty zrezygnował z pomysłu jej wydania i zażądał zniszczenia wszystkich 500 tysięcy wytłoczonych egzemplarzy. Jak się jednak okazało, zachowało się kilka egzemplarzy, które potem na rynku wtórnym zaczęły osiągać oszałamiające ceny.

Co prawda „The Black Album” dostępny był w formie bootlegów, a potem w 1994 roku został wydany w limitowanym nakładzie na płycie CD, jednak oryginalne tłoczenie winylowe wciąż cieszy się ogromnym uznaniem. Każdy z wystawionych egzemplarzy sprzedał się na aukcji w rekordowych cenach, przekraczających 10 tysięcy dolarów. Przedstawiciel Warner Bros. posiada jeszcze dwa egzemplarze, ale jeden pragnie zachować dla siebie, więc wystawiony egzemplarz jest ostatnim, znanym, jaki trafił na rynek. Momentalnie znalazł nabywcę za kwotę 20 tysięcy dolarów.

Wystawiony egzemplarz pochodził z kolekcji córki jednego z szefów Warner Bros. W 1987 roku, nastoletnia wówczas córka, poprosiła ojca o przysłanie jej kilku płyt. Wśród nich znalazł się właśnie egzemplarz „Czarnego albumuPrince’a, którego córka jednak nie rozpakowała. Płyta przeleżała tak 30 lat, aż została znaleziona w grudniu 2017 roku w nienaruszonym stanie.

Archiwa Prince’a czekają na otwarcie

Zmarły w 2016 roku Prince pozostawił po sobie bogate archiwum. Jego spadkobiercy twierdzą, że udostępnią jego nagrania fanom.

Tyka Nelson, siostra zmarłego w 2016 roku Prince’a, w wywiadzie dla „The Sun” mówi, że artysta miał w planach udostępnienie swoich archiwów fanom.

Prince planował wydać te piosenki. Chcę tego, czego chciał Prince. Kiedy tylko będziemy mogli to wydać, na pewno wydamy. Skoro chciał wydania swojej muzyki, wydamy ją. Skoro chciał muzeum, właśnie nad nim pracujemy. Prince chciał także założyć szkołę. Zamierzam urzeczywistnić jego marzenie.

W archiwach spoczywa ponoć mnóstwo wersji demo i alternatywnych nagrań znanych utworów, a także mnóstwo nagrań audio i wideo z koncertów.

Prince w rzeczywistości nazywał się Prince Rogers Nelson i urodził się 7 czerwca 1958 roku. Przyszedł na świat w muzykalnej rodzinie, jego ojciec był pianistą i kompozytorem, a matka jazzową wokalistką.

Ciało Prince’a znaleziono 21 kwietnia 2016 roku o godzinie 9.43 nad ranem. Policja ustaliła, że artysta ostatni raz dał znak życia około godziny 20, dnia poprzedniego i w chwili znalezienia, mógł być martwy już od sześciu godzin.

Przyczyną jego śmierci było przedawkowanie Fentanylu – przeciwbólowego środka, pochodną piperydyny.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także