Pol'and'Rock Festival 2019 będzie imprezą podwyższonego ryzyka? Owsiak reaguje

/ 15 listopada, 2018

Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock) od paru lat zmaga się z opinią władz, która chce, by impreza została traktowana jako impreza podwyższonego ryzyka. Zanosi się, że przyszłoroczna edycja będzie musiała stawić czoła podobnym problemom.

Jerzy Owsiak ostro zareagował na słowa senatora Adama Bielana, który porównał bezpieczeństwo na marszu z okazji Dnia Niepodległości z bezpieczeństwem na Pol’and’Rock Festival. Oto cała wypowiedź Owsiaka:

Jasna cholera!

O! Jasna cholera! Już wiemy, że przyszłoroczny Pol'and'Rock Festival będzie miał podwyższone ryzyko.

Impreza, która właśnie została nominowana do nagrody UK Festival Awards 2018 i która od lat cieszy się niezwykłym uznaniem publiczności, artystów i krytyków muzycznych, a jej organizacją w ostatnich latach chwalił się sam Wojewoda Lubuski, impreza, przy której my – organizatorzy – czujemy niezwykłą radość tworzenia tego wspólnego działa, otrzymała już, według nas, status podwyższonego ryzyka.

Otóż zaczęła się przedziwna narracja. We wczorajszej (wtorkowej) rozmowie w programie "Kropka nad i" na antenie TVN24 senator Adam Bielan kuriozalnie i z pogranicza fantazji porównał wszelką dyskusję o niebezpieczeństwach marszu organizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada przez środowiska narodowe m.in. w Warszawie, z naszym festiwalem Pol'and'Rock. Człowiek, którego nie podejrzewam o sympatię do rock’and’rolla w jakiejkolwiek postaci, wygłosił nagle kontropinię do Moniki Olejnik pytającej o incydenty i w ogóle nastrój, jaki od początku związany był z organizowaniem przez środowiska narodowe kolejnego Marszu Niepodległości. Pan Senator wymienił jednym tchem policyjne statystyki podsumowujące tegoroczny festiwal. Blisko 180 przestępstw i 850 zanotowanych sytuacji łamania prawa i regulaminu imprezy. Zatrzymań było 140, ale najważniejsze jest to, że trzydniowa impreza jest bardzo dobrze pilnowana.

Senator Bielan nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie zatrzymania oraz odnotowane incydenty łamania regulaminu są w 90 % zgłoszone najpierw przez wolontariuszy organizatora festiwalu, czyli Pokojowy Patrol. Od lat wzorcowo współpracujemy ze służbami mundurowymi, a zwłaszcza policją, realizując wcześniej ustalony plan zabezpieczenia tego ogromnego wydarzenia. Nasze grupy porządkowe, czyli Pokojowy Patrol, mają obowiązek zgłosić do Zintegrowanego Centrum Dowodzenia wszystkie przypadki zakłócania imprezy, a w Centrum obecny jest przedstawiciel policji, który zgodnie ze swoimi uprawnieniami podejmuje natychmiastową reakcję. Po latach doświadczeń w organizowaniu naszego festiwalu nie musimy nikogo przekonywać, zwłaszcza publiczności, muzyków, czy krytyków muzycznych, a także mediów, również tych światowych, które pokazują obrazki ze wspaniałej zabawy jaka ma miejsce na naszym festiwalu, co do tego, że to naprawdę bezpieczna impreza.

Gdyby te wszystkie incydenty, które możemy teraz oglądać w internecie, a które miały miejsce podczas Marszu Niepodległości 11 listopada, zostały skrupulatnie zgłoszone przez organizatora i podjęte przez policję, dostalibyśmy zupełnie inny formalny obraz tego wydarzenia.

Senator Adam Bielan nie przypadkowo zestawił te wydarzenia. Pierwszy głos został wypuszczony, podwyższone ryzyko już jest nam narzucone. Żebyśmy nawet nakryli ognioodpornym kloszem teren całego festiwalu, to jeżeli nieznawca rock'and'rolla mówi o tym w taki sposób, to tak będzie. Oczywiście, jak zawsze przygotujemy się bardzo starannie do kolejnej, 25-tej edycji Festiwalu Pol’and’Rock i mamy ogromną wiarę w to, że kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców, którzy do nas przyjadą, kolejny raz zobaczą i poczują bardzo kolorowy, przyjazny i pełen dobrej muzyki Najpiękniejszy Festiwal Świata.

A dziś największym dla mnie marzeniem byłoby, gdyby Departament Stanu USA nie ostrzegał, ale zapraszał swoich obywateli do tego pięknego miejsca.

Aha! Jeszcze jedno!

Panie Senatorze. Szósty punkt regulaminu Pol'and'Rock Festival mówi o zakazie rozpalania jakiegokolwiek ognia na terenie festiwalu. O ile pamiętam, w związku z tym zapisem nie nałożono żadnego mandatu. Bardzo zróżnicowane społeczeństwo festiwalowe tworzy to miejsce przede wszystkim przestrzegając zasad. Zresztą może się Pan sam o tym przekonać, kiedy w przyszłym roku Pan na Festiwal przyjedzie i zobaczy go na własne oczy. Tylko tak z doświadczenia doradzę, żeby Pan wcześniej powiadomił o tym rodziców.

Tegoroczna edycja festiwalu (po raz pierwszy jako Pol’and’Rock) odbyła się na początku sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Wystąpiła na niej cała plejada gwiazd z kraju i ze świata, w tym Judas Priest, Gojira, Nocny Kochanek i Big Cyc. Od ponad 20 lat na czele festiwalu stoi Jerzy Owsiak oraz kierowana przez niego fundacja.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także