Polski zespół wystąpi na jednym z największych amerykańskich festiwali

/ 11 stycznia, 2018

South by Southwest (w skrócie SXSW) to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali na świecie. Odbywa się co roku w Austin, w Teksasie. W tym roku odbędzie się w dniach 9-18 marca, a jednym z zaproszonych zespołów jest gdańska Trupa Trupa.

Jack White publikuje nowe utwory

South by Southwest to wielkie przedsięwzięcie, które ma za zadanie promocję kultury i rozrywki, obejmujące muzykę, film i inne towarzyszące wydarzenia. Wchodzący w jego skład SXSW Music jest największym tego typu festiwalem na świecie. Występujące na nim zespoły mają okazję nie tylko pokazać się przed amerykańską publicznością, ale też nawiązać branżowe kontakty, pomagające w rozwoju kariery. Trupa Trupa będzie jedynym polskim wykonawcą, który wystąpi na tegorocznej edycji SXSW.

To kolejne wyrazy uznania, które spływają na zespół w ostatnim czasie. W ostatnich dniach 2017 roku amerykański portal „Newsweek” opublikował listę „11 wspaniałych, niedocenionych albumów 2017 roku”, na której znalazła się płyta „Jolly New Songs”. Tak o niej wypowiedzieli się redaktorzy „Newsweeka”:

Zespół jest polski, teksty angielskie, ale niepokój i strach przeszywające muzykę grupy Trupa Trupa nie znają narodowości. Wokalista Grzegorz Kwiatkowski rzadko bywa radosny, a raczej nieustannie makabryczny, snując wizje o upadku, trumnach, śmierci i pełzającym poczuciu upokorzenia, do akompaniamentu intensywnej mieszanki psychodelicznego rocka i post punku. Okazjonalnie grupa korzysta z mocy zapętleń przypominających krautrock. W „Only Good Weather” tytułowa fraza powtarzana jest obłąkańczo, a w „Love Supreme” z tytułem inspirowanym Coltrane’em, przeradza się w piekielny, żałobny lament.

W relacji z zeszłorocznego OFF Festivalu brytyjski magazyn „Drowned In Sound” pisał:

Cieszę się widząc na afiszu wielu polskich wykonawców, gdyż silne, polskie muzyczne podziemie nie zawodzi. Trupa Trupa wykonuje utwory z wydanej w zeszłym roku płyty „Headache”. Lider/poeta/tekściarz/wokalista Grzegorz Kwiatkowski sprawia wrażenie zmęczonego życiem, wkładając całą swą energię w przyprawiające o zawrót głowy hymniczne refreny. Zespół, opierając się na organach i bujających rockowych rytmach, wykonuje przemyślany i kuszący set na głównej scenie, będąc wzorem nowoczesnego polskiego zespołu niezależnego.

Pozytywnie o płycie „Jolly New Songs” wypowiadały się też zachodnie portale „Pitchfork”, „The Quietus”, a „The Los Angeles Times” uznał grupę za jeden z najlepszych zespołów rockowych świata. Muzykę Trupy Trupa prezentował syn Johna Peela w radiu BBC. „The Quietus” w recenzji „Jolly New Songs” napisał:

Dziwna, genialna płyta. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z mocnym zespołem, obdarzonym wyjątkowym talentem.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Marka Świrkowicza, Grzegorz Kwiatkowski mówił:

Mamy całkiem sporo zaproszeń z różnych ciekawych miejsc, między innymi z bardzo dobrych klubów w Nowym Jorku. Z drugiej strony nie jesteśmy typowym zespołem rockowym ani nie mamy już 18 lat, żeby wszystko rzucić i jechać na koncert. Staramy się otwierać na różne nowe rozwiązania, testować kolejne możliwości. Nie mamy przy tym żadnych wielkich oczekiwań ani ciśnienia na jakąś międzynarodową karierę.

Zanim Trupa Trupa dotrze w marcu do Teksasu, odbędzie trasę koncertową po Francji i Szwajcarii. Zespół wystąpi także w Krakowie, w klubie RE, 17 lutego 2018.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także