Ponad 60 gwiazd rocka na nowym singlu Marka Knopflera. Co za skład!

/ 8 lutego, 2024
fot. Murdo MacLeod


Mark Knopfler na swój nowy singel zebrał plejadę gwiazd rocka. Sprawdź, kto z nim zagrał.


15 marca 2024 roku Mark Knopfler wyda nową, specjalną wersję swojego utworu „Going Home (Theme From Local Hero)”, w celu zbierania funduszy na fundację Teenage Cancer Trust oraz jej amerykańską część Teen Cancer America.

Utwór wykonuje zespół Mark Knopfler’s Guitar Heroes, a za jego produkcję odpowiedzialny jest wieloletni współpracownik lidera – Guy Fletcher (to on zebrał wszystkie nagrania o uczestniczących w projekcie muzyków i skonstruował z nich  dziewięciominutowy utwór). W nagraniu tego singla brała bezprecedensowa ilość najlepszych gitarzystów w historii, w tym David Gilmour, Ronnie Wood, Slash, Eric Clapton, Sting, Joan Armatrading, Bruce Springsteen,  Pete Townshend, Nile Rodgers, Joan Jett, Brian May, Tony Iommi, Sam Fender.

Mark Knopfler mówi:

Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc. Nie miałem pojęcia że to będzie miało taki finał. Od początku ja i Guy wiedzieliśmy że chcemy rozszerzyć tę akcję o kilka osób żeby wzięły w niej udział. Zanim zorientowałem się co jest grane, do studia przyszedł Pete Townshend uzbrojony w gitarę i wzmacniacz. No i jak zagrał ten pierwszy potężny akord… o, rany, mówię Wam! Od razu byliśmy TAM i było fantastycznie. No i od tego ruszyło. Eric (Clapton) wpadł, wspaniale zagrał swoją partię. Potem nadeszło wsparcie od Jeffa Becka, no i to było czarujące. Myślę że to co tam się działo to po naprawdę – zawstydzające bogactwo. To wszystko co się wydarzyło to był szczyt.

Wpływy netto z tego projektu zasilą organizacje charytatywne, a projekt został już wsparty przez czołowych producentów gitar, którzy przekazali na jego cel 8 instrumentów, które podpisane zostały przez artystów biorących w nim udział. 4 z nich zostały już sprzedane w USA i suma płynąca z tej sprzedaży przekazana została dla Teen Cancer America – jedynej w Stanach organizacji charytatywnej, która zapewnia specjalistyczną pomoc dla dorosłych i młodocianych chorych na raka. To było w październiku 2022 roku, jeszcze zanim na pozostałych 4 gitarach pojawiło się mnóstwo dodatkowych niezwykle rzadko widywanych podpisów artystów. Zysk ze sprzedaży tych gitar zasili Teenage Cancer Trust, jedyną w Wielkiej Brytanii organizację charytatywną, która zapewnia 13-24 letnim chorym u których zdiagnozowano raka opiekę specjalistyczną dostosowaną do ich wieku.

Singiel w formie fizycznej będzie możliwy do nabycia w formacie CD, winylowym 12 calowym z wyrytym na stronie B wzorem oraz w wydaniu deluxe na CD+BluRay, które zawierać będą także teksty okładkowe napisane przez Paula Sextona oraz w formacie digital z Dolby Atmos mix.

Pełna lista uczestniczących w projekcie artystów:

Joan Armatrading, Jeff Beck, Richard Bennett, Joe Bonamassa, Joe Brown, James Burton, Jonathan Cain, Paul Carrack, Eric Clapton, Ry Cooder, Jim Cox, Steve Cropper, Sheryl Crow, Danny Cummings, Roger Daltrey, Duane Eddy, Sam Fender, Guy Fletcher, Peter Frampton, Audley Freed, Vince Gill, David Gilmour, Buddy Guy, Keiji Haino, Tony Iommi, Joan Jett, John Jorgenson, Mark Knopfler, Sonny Landreth, Albert Lee, Greg Leisz, Alex Lifeson, Steve Lukather, Phil Manzanera, Dave Mason, Hank Marvin, Brian May, Robbie McIntosh, John McLaughlin, Tom Morello, Rick Nielsen, Orianthi, Brad Paisley, Nile Rodgers, Mike Rutherford, Joe Satriani, John Sebastian, Connor Selby, Slash, Bruce Springsteen, Ringo Starr and Zak Starkey, Sting, Andy Taylor, Susan Tedeschi and Derek Trucks, Ian Thomas, Pete Townshend, Keith Urban, Steve Vai, Waddy Wachtel, Joe Louis Walker, Joe Walsh, Ronnie Wood, Glenn Worf, Zucchero.

KOMENTARZE

Przeczytaj także