Prowadząca gdański klub B90 stanie przed sądem. Grozi jej 8 lat więzienia

/ 7 listopada, 2017

Jak donosi Radio Gdańsk, prokuratura oskarżyła Ewę H. – prowadzącą gdański klub B90 – o organizowanie imprez masowych bez odpowiedniego zezwolenia. Punktem zapalnym okazał się koncert grupy Behemoth, który odbył się w zeszłym roku, a na którym zdaniem prokuratury było ponad 1000 osób, co oznacza, iż kwalifikuje się jako impreza masowa. W takich sytuacjach niezbędne jest zezwolenie, które wydaje prezydent miasta, a którego właściciele klubu nie posiadali w momencie koncertu.

Marilyn Manson znowu szokuje

Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że od października ubiegłego roku do marca tego roku w klubie B90 odbyło się osiem koncertów, które według prawa określane są mianem „imprez masowych” – podczas żadnej z nich klub nie dysponował odpowiednimi zezwoleniami. Ewa H. nie przyznała się do zarzucanego jej czynu, akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

Właściciel B90 odpierał ataki

O sprawie klubu i problemów z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych pisaliśmy już pod koniec sierpnia. Wówczas wywiadu w tej sprawie „Gazecie Wyborczej” udzielił właściciel B90, Arkadiusz Hronowski:

Choćby tylko ze względu na koncerty metalowe klub już od dawna był solą w oku naszych fundamentalistów. Samo to wystarczyłoby pewnie do podjęcia krucjaty.Przez cztery lata klub B90 nikomu nie przeszkadzał. Byliśmy bardzo pozytywnie oceniani zarówno przez branżę muzyczną, jak i fanów. Nagle, po koncercie zespołu Behemothna jesieni 2016 roku, posypały się kontrole i materiały w TVP opisujące nasz klub jako miejsce nielegalne i prowadzone nielegalnie. Typowa propaganda tej stacji. Nie trzeba być nawet po szkole podstawowej, aby zrozumieć, że za tym stoi władza, która chce uciszyć naszą działalność i tym samym udowodnić, że wspieranie wielu imprez przez miasto jest kolejnym układem.

Warto nadmienić, że we wspomnianej Ustawie widnieje zapis, że sale koncertowe zwolnione są z obowiązku posiadania zezwolenia na organizowanie imprez masowych.

Klub B90 działa na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej od 2013 roku. Od tamtej pory odbywało się tu wiele koncertów (zarówno wykonawców zagranicznych m.in. Skunk Anansie, jak i polskich), a także innych imprez, jak pokazy filmowe czy gale rozdania nagród.

mg I fot: Iwo Ledwożyw

KOMENTARZE
Tagi: ,

Przeczytaj także