Przeboje The Beatles z Teatrze Rampa

/ 4 października, 2018

Warszawski Teatr Rampa dba o rockowych słuchaczy. W 2015 roku przygotował spektakl „Rapsodia z demonem”, oparty na przebojach grupy Queen, niedługo później wystawił jedną z najsłynniejszych rock-oper w historii, „Jesus Christ Superstar” – oba widowiska cieszą się wielkim uznaniem widzów i do dziś nie zeszły z afisza.

Już w tę sobotę, 6 października oficjalną premierę będzie miał natomiast „Twist And Shout”, pierwszy w Polsce musical inspirowany twórczością The Beatles. W przedstawieniu jest uwzględnionych dwadzieścia osiem beatlesowskich przebojów, zaaranżowanych na nowo przez kierownika muzycznego sceny musicalowej teatru, Jana Stokłosę. Nie ma jednak potrzeby obawiać się „musicalowej” formuły muzycznej – zaśpiewane przez aktorów piosenki Wielkiej Czwórki zostały opracowane na typowo rockowy skład instrumentalny i zachowały rockowego i rock'n'rollowego ducha. – Legendy się nie tyka – przyznaje Stokłosa.

The Beatles to moje dzieciństwo, był czas, kiedy słuchałem wyłącznie tego zespołu – mówi nasz rozmówca. Później zresztą podobną sytuację miałem z zespołem Queen, który na pewien czas całkowicie zawładnął moim muzycznym światem – dodaje ze śmiechem. Mam nadzieję, że w tym spektaklu będzie można usłyszeć, jak wielki postęp wykonali The Beatles od swoich rock'n'rollowych początków, do utworów koncepcyjnych, z wpływami chociażby Jimiego Hendrixa, jak „Come Together” czy „I Want You”. Udało nam się w tych dwudziestu ośmiu piosenkach ukazać wszystkie etapy rozwoju twórczości tej grupy. Oczywiście niektóre utwory musiałem zrobić trochę mocniej, niż w oryginale, niektóre odchudzić, niektóre połączyć ze sobą, część wydłużyć, inne skrócić – ze względu na przebieg akcji – wyjaśnia. Przy niektórych jednak nie zrobiliśmy absolutnie nic. „Help!” czy „Day Tripper” to monolity, które przy jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjnej z zewnątrz przestają istnieć.

„Twist And Shout” nie jest oczywiście opowieścią o The Beatles, jednak historia, którą opowiada, została wywiedziona z treści piosenek. Jak czytamy w oficjalnym opisie: Kanwą nowej premiery będą perypetie projektanta mody, który powrócił do Warszawy, by stworzyć unikatową kolekcję. W kamienicy, w której zamieszkał, podejrzane działania lokatorów skupiają się wokół tajemniczego weterana – Sierżanta Pieprza. Wkrótce projektant odkrywa prawdziwe motywy działania sąsiadów…

Twórcy:

 • Reżyseria i choreografia – Santiago Bello
 • Aranżacje i kierownictwo muzyczne – Jan Stokłosa
 • Scenariusz – Irene Arredondo
 • Przekład – Jacek Mikołajczyk
 • Scenografia i kostiumy – Dorota Sabak
 • Reżyseria dźwięku – Tomasz Budkiewicz
 • Reżyseria światła – Tomasz Filipiak

Zespół:

 • Dyrygent, instrumenty klawiszowe – Jan Stokłosa / Marek Lipski
 • Gitara 1 – Kacper Stolarczyk / Michał Polubiec
 • Gitara 2 – Andrzej Olewiński  / Maciej Papalski
 • Gitara Basowa – Błażej Chochorowski / Artur Siejka
 • Perkusja – Adam Kram / Paweł Maruszak
 • Saksofon/flet – Bartosz Smorągiewicz / Marcin Świderski

Aktorzy:

Bartosz Figurski, Wiktoria Jabłońska, Paulina Janczak, Michał Juraszek, Anna Kędroń, Katarzyna Kozak, Sebastian Machalski, Sławomir Mandes, Przemysław Niedzielski, Agnieszka Niemiec, Maciej Pawlak, Natalia Piotrowska, Małgorzata Regent, Ewa Szlachcic, Anna Sztejner, Kinga Taront, Robert Tondera, Brygida Turowska, Jakub Wocial, Wojciech Wojciechowski, Daniel Zawadzki

Tancerze:

Santiago Bello, Urszula Dral, Patryk Gładyś, Natalia Kielan, Ewelina Kruk, Monika Majewska, Mateusz Muniak

Materiał sponsorowany

Jordan Babula

KOMENTARZE

Przeczytaj także