Queen 42 lata temu urządził imprezę, która przeszła do historii. Ile w niej mitu?

/ 31 października, 2020


Impreza promująca album „Jazz” Queen przeszła do historii, jako jedna z najbardziej rozpustnych imprez w dziejach rocka. Ile w tym prawdy?


31 października 1978 roku w Nowym Orleanie zespół Queen urządził odsłuch płyty „Jazz”, która miała ukazać się w listopadzie. Zespół zrobił to z typową dla siebie pompą, a na temat imprezy krążyło wiele plotek.

Data i miejsce nie były przypadkowe. 31 października Amerykanie hucznie obchodzą Halloween, a Nowy Orlean jest kolebką jazzu, co znakomicie korespondowało z tytułem płyty (choć nie z jej zawartością, bo akurat jazzu na płycie Jazz jest jak na lekarstwo).

To co wydarzyło się w nowoorleańskim New Dreams Fairmount Hotel przeszło do zespołowej legendy i dziś krąży tyle, nie zawsze w pełni pokrywających się relacji z tej nocy, że trudno definitywnie stwierdzić, co jest prawdą a co wytworem fantazji odurzonych uczestników. Zespół zaprosił na własny koszt ponad 400 gości, wśród których znaleźli się nie tylko przedstawiciele wytwórni, prasy, celebryci i przyjaciele, ale właściwie każdy, kto wyglądał wystarczająco dziwacznie i ekscentrycznie. Publicysta Bob Gibson wspominał:

Freddie kazał mi sprowadzić każdego, kto się choć trochę wyróżnia, żeby tylko dodać imprezie, że się tak wyrażę, koloru.

Gościom przygrywał dixielandowy zespół, wejście Queen poprzedziła orkiestra dęta, a różne relacje wspominają też o hemafrodytycznych karłach, nagiej modelce skąpanej w surowych wątróbkach, dziewczynach tańczących w bambusowych klatkach, kelnerkach topless oraz natapirowanych drag queens. Brian May w „Mojo” w 1999 roku mówił:

Celowo poszliśmy na całość. Częściowo ku własnej uciesze, częściowo ku uciesze naszych przyjaciół, częściowo dla ludzi z wytwórni, a częściowo dla samej draki. Przybyło mnóstwo dziwaków, w tym kobiety, które ze swoimi ciałami wyprawiały niezwykłe rzeczy. Zaprzyjaźniliśmy się ze wszystkimi striptizerkami i transwestytami, którzy byli takimi samymi wyrzutkami społeczeństwa, jak my. Pozornie byli ekstrawaganccy i rozwiąźli, ale niektórzy z nich to osoby do rany przyłóż. Dobrze się bawiliśmy.

Więcej o szalonej historii Queen i ich płyt przeczytacie w Wydaniu Specjalnym poświęconym zespołowi, które jest aktualnie w sprzedaży.

„Queen – Wydanie Specjalne” – KUP TERAZ na TerazRock.com

KOMENTARZE

Przeczytaj także