Radical News

/ 16 listopada, 2003


Mirek S’Malec, założyciel i lider Radical News, działał w latach osiemdziesiątych z punkrockowymi Zielonymi Żabkami (ostatnio okazjonalnie reaktywowanymi), a w dziewięćdziesiątych stał na czele grupy Ga Ga, powstałej w wyniku transformacji Żabek. Radical News z kolei powstali w wyniku reorganizacji zespołu Ga Ga. Pierwszy skład działał w okresie 1995-97, wtedy nagrali dwie sesje: Swobodny przepływ i Radykalne wiadomości. Obie w stylu hardcore punk. Zostały wydane na kasecie. Później nie koncertowali pod tym szyldem, lecz – jak mi wyjaśnia S’Malec – skupiliśmy się na poszukiwaniach nowych form wyrazu. Efektem tych poszukiwań jest CD Radical Sound System. Płyta obecnego wariantu grupy, funkcjonującego od roku. Jest to rzecz trudna do sklasyfikowania. Z jednej strony reggae i jakiś ślad punku, a z drugiej strony – pojawiają się echa hip hopu. Czasy się zmieniają i sporo tej muzyki dociera do nas. Ludzie otwarci na zmiany mówią często, że tak naprawdę nic się nie zmieniło, tylko trochę forma, a treść pozostała taka sama. Jest rozwój, ale zarazem konsekwencja – mówi S’Malec. My chcemy docierać do ludzi. Nie ograniczać się… Kiedyś były tylko gitary, teraz można kupić komputery i traktować je jako kolejny instrument. Skanseny nie są złe, bo pokazują historię, ale czułbym się w czymś takim źle.


Przekaz słowny jest dla Radical News równie ważny jak sama muzyka. Chcemy, żeby to było do strawienia, choć często opowiadamy o trudnych rzeczach – dodaje Mirek... Rozmowa schodzi na tekst Koleżka, o narkotykach. S’Malec: Taka jest rzeczywistość. Kiedyś była „kultura” picia wina… Tak jak w Żabkach opowiadamy historie z życia wzięte. Ludzie muszą sami nauczyć się odróżniać zło. Jesteśmy dalecy od moralizatorstwa, choć wszyscy w zespole jesteśmy związani z Ruchem Świadomości Krishny.


Pytam o atmosferę na koncertach. Dowiaduję się, że kompozycja, która najbardziej przypadła mi do serca na płycie Radical News – Miłosierdzia! – wyjątkowo dobrze wypada na żywo. Ten beat i reggaeowy klimat jest po prostu uniwersalny i najlepiej pobudza. A przekrój wiekowy publiczności jest dość szeroki. Może dlatego, że z Radical News na wspólnej trasie występują też obecnie Zielone Żabki. To tylko rodzaj przypomnienia czy hołdu. Krótkotrwałe przedsięwzięcie – zastrzega się Mirek.


O procesie tworzeniu materiału S’Malec opowiada tak: To się czasem dzieje poza nami. My staramy się otwierać… na głos z kosmosu. Średniowieczni muzycy mawiali, że tak naprawdę muzyka zapisana jest gdzieś w sferze niebieskiej, a twórca działa jak medium…

ŁUKASZ WEWIÓR

KOMENTARZE

Przeczytaj także