Radiohead padł ofiarą hakerów i… rozprawił się z nimi po swojemu

/ 11 czerwca, 2019

Zespół Radiohead poinformował fanów, że padł ofiarą hakerów. Ktoś włamał się do archiwum Thoma Yorke’a, w którym trzymał robocze wersje utworów z lat 1995-1998, głównie z czasów „OK Computer”, żądając zapłacenia 150 tysięcy dolarów za ich zwrócenie. W przeciwnym razie groził, że opublikuje nagrania.

Zespół postanowił nie patyczkować się hakerami i sam wypuścił do sieci nagrania z archiwum. W sumie jest to kilkanaście godzin nagrań o łącznym rozmiarze 1,8 gigabajta z sesji „OK Computer”, z czego większość nie była wcześniej publikowana, niektóre znalazły się natomiast na reedycji płyty. Można ich wysłuchać za darmo pod tym adresem.

Nagrania będą dostępne do odsłuchu przez następne 18 dni.

%%REKLAMA%%

W 2020 roku minie 20 lat od ukazania się albumu „Kid ARadiohead, jednego z najbardziej przełomowych wydawnictw w historii rocka. W 2001 roku natomiast ukazał się album „Amnesiac” z materiałem pochodzącym z tych samych sesji.

Thom Yorke w wywiadzie dla „Complex” przyznał, że grupa zamierza sięgnąć po materiał z czasów tych dwóch płyt:

Ostatnio przesłuchiwaliśmy nagrań z czasów „Kid A” i „Amnesiac”. W tamtym okresie nieco nam odbiło. Przeszliśmy przez szalony etap „OK Computer”, pod koniec którego stałem się otępiały. Potem przez półtora roku ciężko pracowaliśmy, nie mieliśmy pojęcia co robimy, a ja nie chciałem grać prób. Wyobraź sobie ten chaos.

Thom nie uściślił, co zamierzają zrobić z tym materiałem, ale można prawdopodobnie spodziewać się specjalnego wydania tych płyt, podobnie jak było kilka lat temu w przypadku „OK Computer”.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także