Rammstein został oskarżony o plagiat. Chodzi o utwór „Deutschland”

/ 29 marca, 2024
fot. Olaf Heine

Rammstein został pozwany przez francuski zespół synthwave’owy Ninja Cyborg o rzekomy plagiat. Sprawa trafiła do sądu.


Muzycy i przedstawiciele Ninja Cyborg twierdzą, że niemiecka formacja zbyt wyraźnie inspirowała się ich utworem „The Sunny Road” z 2018 roku podczas nagrywania wydanego w kolejnym roku kawałka „Deutschland”.

Jak wynika z komunikatu prasowego wystosowanego przez prawników Ninja Cyborg, specjalista wyznaczony przez sąd apelacyjny w Paryżu stwierdził, że zespół ma podstawy do wystosowania pozwu. Pierwsza rozprawa odbędzie się 10 września tego roku.

Warto wspomnieć, że wszystko zaczęło się w 2020 roku od tego, że fani Rammstein… oskarżyli Ninja Cyborg o plagiat. Okazało się jednak, że utwór „The Sunny Road” powstał wcześniej niż „Deutschland”, co dało przedstawicielom francuskiej formacji podstawy do domagania się swoich praw w sądzie.

Wyznaczony przez paryski sąd apelacyjny ekspert muzyczny stwierdził, że Rammstein celowo zapożyczył riff i inne elementy melodyczne „Sunny Road” i wykorzystał je w „Deutschland” oraz że „nie jest możliwy zwykły zbieg okoliczności” zważywszy na zbyt dużą liczbę punktów wspólnych.

– napisali w oświadczeniu prawnicy Ninja Cyborg.

Przedstawiciele zespołu Rammstein nie odnieśli się jeszcze do sprawy.

Poniżej prezentujemy oba utwory:

KOMENTARZE

Przeczytaj także