Raport ZPAV: Rynek muzyczny odnotował wzrost, ale sprzedaż płyt spada

/ 11 maja, 2018

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) opublikowały raport podsumowujący miniony rok na polskim i światowym rynku muzycznym. Ogólne dane są bardzo optymistyczne, ale przyjrzenie się szczegółom może popsuć humor miłośnikom fizycznych nośników. Choć jest jeden wyjątek…

Chris Slade (AC/DC) zdradza plany na emeryturę

Według raportu w 2017 roku przychody krajowej branży wzrosły w 2017 roku o 6%, osiągając poziom 288 mln 810 tys. PLN, co uplasowało Polskę na 22. miejscu w światowym rankingu, podobnie jak w 2016 roku. Na świecie przychody przemysłu muzycznego wzrosły o 8,1% i wyniosły 17,3 mld dolarów.

Zarówno w Polsce jak i na świecie głównym motorem napędzającym rynek jest sprzedaż cyfrowa. W Polsce przychody z tego tytułu wzrosły w porównaniu z rokiem 2016 o 33,5%, osiągając poziom ponad 93 mln 209 tys. PLN i stanowią już 32,3% ogólnej sprzedaży. Na świecie udział sprzedaży cyfrowej w łącznych przychodach wyniósł 54%, przy wzroście 19,1%.

Niestety znacznie gorzej ma się sprzedaż fizyczna. W kraju przychody z tego tytułu spadły w roku ubiegłym o 3,5%, zaś na świecie odnotowano spadek o 5,4%. Największy udział nośniki fizyczne mają w Japonii (72%) i Niemczech (43%).

Jednak i tutaj jest dobra wiadomość. Znacznie wzrosła sprzedaż płyt winylowych: w Polsce ich sprzedaż wzrosła o prawie 63%, przynosząc zysk ponad 27 mln PLN, na świecie – o 22,3%, stanowiąc 3,7% światowego rynku.

Jeśli chodzi o sprzedaż cyfrową, bez wątpienia króluje streaming. W Polsce stanowi on 85% całej sprzedaży cyfrowej. Pobrania online stanowią 10%, a pobrania na telefony komórkowe tylko 5%.

Zarówno w Polsce jak i na świecie najchętniej słuchanym utworem w wersji cyfrowej był „Shape Of You” Eda Sheerana, a na drugim miejscu znalazł się „Despacito” Luisa Fonsi.

Spośród polskich wykonawców najwyżej uplasowała się Sylwia Grzeszczak z utworem „Bezdroża” (miejsce 7), potem Mateusz Ziółko „W płomieniach” (miejsce 13) i znowu Sylwia Grzeszczak z utworem „Tamta dziewczyna” (miejsce 17).

Cały raport IPFI możecie znaleźć pod tym adresem.

rf | fot. Bygone

KOMENTARZE

Przeczytaj także