Rob Halford wskazuje pierwszy prawdziwy heavymetalowy zespół. Zaskoczenie?

/ 17 października, 2023


Kto stworzył heavy metal? Rob Halford ma jednego kandydata i jego odpowiedź może zaskakiwać.


Można dyskutować, jaki zespół stworzył heavy metal. Ostatnio Zakk Wylde stwierdził, że pierwszy heavymetalowy riff stworzył zespół Cream. Jednak nie można powiedzieć, by był to pierwszy prawdziwy heavymetalowy zespół.

Kto więc nim jest? W wywiadzie dla „WTF Podcast” wokalista Judas Priest, Rob Halford, udzielił dość zaskakującej, acz jednocześnie oczywistej odpowiedzi:

Niektórzy mówią, że to był świetny zespół Blue Cheer. Niektórzy, że „Summertime Blues” był pierwszą naprawdę ciężką piosenką. Niektórzy mówią, że nazwa heavy metal wzięła się od słów „heavy metal thunder” z „Born To Be Wild” Steppenwolf. Ale jeśli chodzi o brzmienie to można długo debatować. Zawsze uważałem, że Black Sabbath był zespołem heavymetalowym, ale mój przyjaciel, Tony Iommi, powtarza: „Nie, byliśmy hardrockowym zespołem”. Powiem więc, że pierwszym w historii prawdziwym zespołem heavymetalowym był Judas Priest. To odważne stwierdzenie, bo potem ludzie powiedzą, że Halford twierdzi, że Judas Priest byli wzorcowym heavymetalowym zespołem. Ale mam powody, by tak sądzić. Zespół miał ukształtowane, dopracowane brzmienie, które spełniało wszelkie definicje heavy metalu.

Zespół Judas Priest zaprezentował najnowszy singel zatytułowany „Panic Attack”. Utwór znajdzie się na płycie „Invincible Shield”, która ukaże się 8 marca 2024 roku.

Tuż po premierze albumu, 30 marca 2024 roku Judas Priest wraz Saxon i Uriah Heep wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także