Robert Brylewski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

/ 15 września, 2018

Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie zmarłego 3 czerwca tego roku jednego z najważniejszych muzyków w historii rodzimego rocka – wokalistę, gitarzystę i kompozytora Roberta Brylewskiego. Order został w piątek – podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim – przekazany rodzinie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

To jeden z najbardziej wpływowych twórców polskiej niezależnej muzyki rockowej. W czasach komunizmu był jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Wszechstronna i bogata twórczość artysty zapisała się na trwałe w historii polskiej kultury popularnej.  Jego wrażliwość społeczna, zaangażowanie po stronie słabszych i odrzuconych, a także organizacja wielu znakomitych przedsięwzięć muzycznych, w tym legendarnego studia Złota Skała – które oprócz własnej twórczości promowało młode pokolenie artystów – stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej

– możemy przeczytać w uzasadnieniu nadania odznaczenia na stronie internetowej prezydenta.

Robert Brylewski (ur. 25 maja 1961 roku w Warszawie) był jednym z najważniejszych polskich artystów alternatywnych, który w swojej twórczości – działał na scenie od lat 70. – łączył muzykę punk rockową, elektronikę, nową falę, czy w końcu reggae. Największą popularność przyniosły mu występy w zespole Kryzys, a następnie Brygada Kryzys. Współtworzył ponadto formacje Izrael oraz Armia. W swojej bogatej karierze współpracował z wieloma artystami.

Muzyk zmarł 3 czerwca w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy ulicy Szaserów w Warszawie. Odszedł po kilkutygodniowej śpiączce. Kilka miesięcy wcześniej, w nocy z 27 na 28 stycznia, został pobity przy ulicy Targowej. Robert Brylewski doznał wówczas szeregu obrażeń i musiał trafić do szpitala. Pogrzeb artysty odbył się 15 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także