Robert Plant o „Stairway To Heaven”: Ta piosenka nie jest już nasza

/ 8 stycznia, 2023


Wokalista Led Zeppelin czuje dziwną relację z utworem „Stairway To Heaven”.


„Stairway To Heaven” Led Zeppelin to jeden z najsłynniejszych rockowych utworów wszech czasów. Wydany w 1971 roku na czwartym albumie grupy wszedł do kanonu rocka i często wykonywany jest przez innych wykonawców.

W wywiadzie dla „Vulture” Robert Plant przyznał, że przez lata zmienił się jego stosunek do tego utworu:

Na początku było to coś intymnego, delikatnego i szczerego, ale na przestrzeni lat to się zmieniło. Dziś ta piosenka nie jest już nasza i taka nie powinna być. Dziś funkcjonuje sobie gdzieś tam, rozpraszając uwagę ludzi. Dziś czuję się jak podglądacz. Nie jestem już za nią odpowiedzialny. Nie siedzę w sklepach z gitarami, gdzie zabraniają jej grać. Nie gram jej na flecie na ślubie. Uwielbiam tę piosenkę.

Robert Plant przywołał też galę Kennedy Center z 2012 roku, gdzie „Stairway To Heaven” wykonały siostry Ann i Nancy Wilson:

Siedziałem w loży oglądając doskonały występ. Mój wkład w nią tak daleki był w morzu niezliczonych przeróbek tak dalekich od sceny i od domu, w którym powstała. Czułem się odcięty od tej piosenki. Miała własny pęd. Obserwowałem go. Była niczym piękne pióro, balon czy bańka.

O „Stairway To Heaven” i wszystkich innych utworach Led Zeppelin przeczytacie w Wydaniu Specjalnym poświęconym Led Zeppelin.

LED ZEPPELIN WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także