Robert Redford przejdzie na emeryturę

/ 7 sierpnia, 2018

Robert Redford urodził się w 1936 roku, a swoją karierę aktorską rozpoczął jeszcze w latach 50. Należy do najsłynniejszych aktorów Hollywood, na koncie ma kilkadziesiąt ról w kasowych filmach, wielokrotnie zasiadał także na stołku reżysera i producenta. Zdobył dwa Oscary, jedną nagrodę BAFTA i jeden Złoty Glob. Teraz 82-letni gwiazdor zdradza, że zamierza przejść na emeryturę.

Tom Waits w nowym filmie obok Roberta Redforda [ZWIASTUN]

W wywiadzie dla „Entertainment Weekly” aktor przyznał, że po ukończeniu kolejnego filmu przejdzie na emeryturę:

Nigdy nie mów nigdy, ale doszedłem do wniosku, że jeśli chodzi o aktorstwo, zrobiłem już wszystko. Występuję od kiedy skończyłem 21 lat, stwierdziłem, że już starczy. Dlaczego nie odejść z czymś, co ma bardzo pozytywny wydźwięk?

Wspomnianym ostatnim filmem Redforda jest „The Old Man & the Gun”, który na ekrany kin ma trafić pod koniec września 2018 roku. Jest to film w reżyserii Davida Lowery’ego, oparty na prawdziwej historii słynnego przestępcy Forresta Tuckera. W roli głównej wystąpi Robert Redford, a na ekranie pojawią się też Casey Affleck, Sissy Spacek, Danny Glover, Tom Waits, Tika Sumpter i Elisabeth Moss.

Robert Redford zadebiutował jako aktor teatralny pod koniec lat 50. Miał na koncie kilka udanych ról na Broadwayu, ale sławę przyniosła mu dopiero telewizja i kino. Dzięki roli w westernie "Butch Cassidy i Sundance Kid" z 1969 roku został uznany jedną z największych gwiazd Hollywood. Wśród jego filmów, które przeszły do historii kina znalazły się między innymi „Żądło” (1973), „Wielki Gatsby” (1974), „Trzy dni Kondora” (1975), „O jeden most za daleko” (1977), „Urodzony sportowiec” (1984) czy „Pożegnanie z Afryką” (1985).

Jako reżyser zdobył Oscara za film „Zwyczajni ludzie” z 1980 roku. Drugiego Oscara otrzymał za całokształt twórczości w 2001 roku.

rf | fot. JP Evans

KOMENTARZE

Przeczytaj także