Roger Waters, Brian Eno i inni wzywają do bojkotu finału Eurowizji w Izraelu

/ 10 września, 2018

Ostatni, 63. Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbył się w dniach 8-12 maja w Lizbonie, wygrała izraelska wokalistka Netta, dzięki kompozycji „Toy”. Artystka łącznie (od jurorów i telewidzów) otrzymała 529 głosów. Zgodnie więc z tradycją, kolejna edycja imprezy powinna odbyć się w kraju zwycięzcy. Wybór wzbudza jednak olbrzymie kontrowersje. Ponad 100 artystów zachęca do bojkotu przyszłorocznego finału w specjalnym liście. 

My, niżej podpisani artyści z Europy i spoza niej, popieramy szczery apel palestyńskich artystów o bojkot Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 organizowanego przez Izrael. […]

Dopóki Palestyńczycy nie będą mogli cieszyć się wolnością, sprawiedliwością i równością wobec prawa, nie powinno być żadnego zwyczajnego postępowania z państwem, który im tych podstawowych praw odmawia. 

– możemy przeczytać w oświadczeniu artystów, które zostało przesłane redakcji brytyjskiego dziennika „The Guardian”.

W liście – który podpisało ok. 140 artystów, m.in. były lider formacji Pink Floyd, Roger Waters, Brian Eno, zespół Wolf Alice czy Charlie McGettigan, zwycięzca Eurowizji z 1994 roku – przekonuje się, że Europejska Unia Nadawców (w skrócie: EBU) powinna przenieść finał do innego kraju, gdzie nie są łamane prawa człowieka. 

Nie wiadomo jeszcze, jak Europejska Unia Nadawców zareaguje na wspomniany list. 7 września za pośrednictwem Hadashot TV poinformowano, że finał konkursu Eurowizji odbędzie się w Tel Awiwie: 25 maja 2019 roku, półfinały natomiast 21 i 23 maja. Ponadto izraelski nadawca, KEN, porozumiał się z ministerstwem finansów i wpłacił EBU zaliczkę – 12 milionów euro. 

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku w Szwajcarii. 23 maja 2015 Eurowizja wpisana została do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Polska po raz pierwszy wystawiła swojego kandydata w 1994 roku. W tym roku nasz kraj reprezentowali Gromme, czyli DJ Andrzej Gromala, i Lukas Meijer, którzy jednak nie uzyskali wystarczającej aprobaty ze strony widzów i ostatecznie nie zakwalifikowali się do finału.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także