Roger Waters opublikował nowy utwór, krytykujący decyzję Trumpa [WIDEO]

/ 14 marca, 2018

Utwór „Supremacy – A Response to Trump” podpisany przez Trio Joubran, na czele którego stoi Roger Waters powstał jako odpowiedź na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam z Tel Awiwu amerykańskiej ambasady.

Rob Halford walczy o równouprawnienie homoseksualistów

Utwór powstał do wiersza palestyńskiego poety, Mahmouda Darwisha, pod tytułem „The Penultimate Speech of the 'Red Indian' to the White Man”. W komentarzu na Facebooku, Roger Waters napisał:

Razem z Le Trio Joubran wykonaliśmy fragment epickiego wiersza wielkiego palestyńskiego poety Mahmouda Darwisha. Pozornie jest to monolog rdzennego Amerykanina do białego człowieka, ale opowiada o ukochanej przez Darwisha Palestynie i jej rdzennych mieszkańcach oraz o ofiarach kolonializmu na całym świecie.

Poniżej możecie wysłuchać utworu „Supremacy – A Response to Trump”.

Roger Waters zaangażowany jest w stosunki Izraela z Palestyną. Artysta krytykuje innych artystów, którzy decydują się występować w Izraelu i wspiera tych, którzy także bojkotują Izrael. Na jego celowniku znaleźli się niedawno Nick Cave oraz Radiohead. Poparł natomiast piosenkarkę Lorde, która zdecydowała się odwołać koncert w Izraelu.

W liście podpisanym między innymi przez Rogera Watersa i Petera Gabriela, a opublikowanym na stronie „The Guardian” mogliśmy przeczytać:

Piszemy w celu okazania wsparcia Lorde, która publicznie poinformowała, że nie będzie grała koncertu w Izraelu, a która została okrzyknięta „bigotką” w artykule opublikowanym w „Washington Post” (z 1 stycznia). Jego autorem jest Shmuley Boteach, który otwarcie popiera nielegalne działania Izraela i który podziękował Donaldowi Trumpowi za „zelektryzowanie świata” – mowa o uznaniu Jerozolimy własnością Izraela, co jest niezgodne z międzynarodowym prawem.

Roger Waters wystąpi w Polsce dwukrotnie: 3 sierpnia artysta zagra w krakowskiej Tauron Arenie, a 5 sierpnia w gdańskiej Ergo Arenie. 

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także