Ryszard Makowski w obraźliwych słowach o Organku i pogrzebie Kory: „Czarna msza”

/ 9 sierpnia, 2018

Olga Sipowicz, wokalistka zespołu Maanam, znana jako Kora, została pochowana 8 sierpnia 2018 roku w Warszawie. Ceremonia miała charakter świecki, a przybyły na nią tłumy artystów, dziennikarzy i przyjaciół Kory. Wśród osób, które pożegnały artystkę znalazł się też Ryszard Makowski, który w latach 90. występował z Kabaretem OT.TO, później rozpoczął karierę solową, a ostatnio udziela się jako felietonista, satyryk, przez chwilę wypłynął także jako współtwórca szeroko komentowanego w internecie programu „Studio YaYo”.

Ryszardowi Makowskiemu nie spodobała się atmosfera na pogrzebie, a zwłaszcza wykonanie utworu „Czarna MadonnaTomasza Organka, w teledysku którego wystąpiła właśnie Kora.

Makowski na swoim Twitterze napisał:

Byłem na pogrzebie Kory. Przesiąkłem złą energią. Pomijając sprawy polityczno- światopoglądowe, podczas odprowadzenia urny puszczono jakiejś potępieńcze jęki na cały cmentarz. A "Czarna Madonna", Organka, to  tandetne bluźnierstwo. Czarna ateistyczna msza wyszła.

Kora najlepiej znana była jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, stworzonego w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa, początkowo inspirującego się muzyką dalekiego wschodu, później będącego jednym z najważniejszych przedstawicieli post punku i nowej fali w Polsce.

Z Maanamem zadebiutowała płytą „Maanam” w 1981 roku z takimi utworami jak „Stoję, stoję, czuję się świetnie” i „Boskie Buenos”. Porwała także swoją charyzmą publiczność w Opolu. Z zespołem odniosła duży sukces. Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka lat 80. i 90., mimo że miał kilka przerw w działalności i zmian składu.

Ostatnią płytę z Maanamem wydała w 2004 roku pod tytułem „Znaki szczególne”. Wcześniej prowadziła już działalność solową, występowała też z zespołem Pudelsi. Jej ostatnia solowa płyta ukazała się w 2011 roku pod tytułem „Ping Pong”. Kora chętnie też występowała w różnych programach telewizyjnych, była między innymi jurorką programu „Must Be The Music”.

Kilka lat temu poważnie zachorowała na chorobę nowotworową. Zmarła 28 lipca 2018 roku nad ranem w swoim domu w Bliżowie.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także