Elden zarzuca, że Cobain i fotograf chcieli seksualnego wydźwięku okładki „Nevermind”

/ 23 listopada, 2021


Spencer Elden złożył uaktualniony pozew, który teraz wyraźniej wskazuje winę Kurta Cobaina i fotografa, Kirka Weddle’a.


Okładka „NevermindNirvany z bobasem płynącym po jednodolarówkę należy do najbardziej ikonicznych w muzyce rockowej. Ostatnio stała się jednak obiektem kontrowersji, gdy Spencer Elden, który widnieje na zdjęciu, postanowił pozwać zespół oraz osoby odpowiedzialne za powstawanie okładki.

Elden w pozwie, który trafił do sądu w Los Angeles, przekonuje, że jego „tożsamość oraz nazwisko na zawsze związane zostały z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, którego doświadczył jako nieletni”. Nie podoba mu się fakt, że jego wizerunek był i nadal jest dystrybuowany na całym świecie.

Teraz do sądu trafiły uaktualnione dokumenty, w których Spencer bezpośrednio atakuje Kurta Cobaina i Kirka Weddle’a, odpowiedzialnego za okładkowe zdjęcie.

Powołując się na cytaty z opublikowanych w 2002 roku dzienników Kurta Cobaina Elden twierdzi, że lider Nirvany chciał, aby okładka „Nevermind” miała seksualny wydźwięk. Ponadto twierdzi, że fotograf Kirk Weddle po wykonaniu zdjęć na okładkę wykonał kolejną sesję, w której Elden przebrany był za Hugh Hefnera.

Spencer Elden domaga się odszkodowania po 150 tysięcy dolarów od każdej z oskarżonych stron (jest ich 17) albo procesu przed ławą przysięgłych, w czasie którego ustalona zostanie wysokość odszkodowania. Domaga się, jeśli proces wygra, pokrycia wszystkich kosztów adwokackich, a także zaprzestania wykorzystywania jego wizerunku w celach wskazanych w pozwie.

Co ciekawe, kilka lat temu Spencer Elden chętnie pozował wraz z okładką „Nevermind” przy basenie, w którym wykonano kultową fotografię. Wziął nawet udział w sesji, w której po 25 latach odtworzono słynne ujęcie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także