Steve Harris (Iron Maiden): Nie jestem świetnym basistą

/ 30 grudnia, 2018

W programie „Rock Talk With Mitch Lafon” Steve Harris, lider Iron Maiden, zapytany został, co czyni go świetnym basistą. Odpowiedź muzyka nieco zaskoczyła przeprowadzającego wywiad:

Cóż, nie wiem… Szczerze mówiąc to nie uważam siebie za świetnego basistę. W pewnym stopniu wolę myśleć o sobie jak o dobrym kompozytorze, niż basiście. Chodzi mi o to, że nie analizuję tego, co robię. Pewnie mój techniczny powiedziałby ci więcej o moim sprzęcie i brzmieniu. Jeśli chodzi o samą grę… Wydaje mi się, przynajmniej tak się mówi, że gram nieco inaczej, niż wszyscy. Dla mnie to jednak zupełnie naturalny sposób. Niewiele o tym myślę.

Muzyk przyznał, że nigdy nie uczył się grać w taki czy inny sposób i w jego wypadku to coś, co przyszło zupełnie naturalnie. 

Iron Maiden ma najlepszych fanów?

Zach Myers, gitarzysta Shinedown, koncertował z Iron Maiden w roli supportu i podzielił się w wywiadzie dla fińskiego portalu „South East Wreck Metal” wrażeniami, jakie wywarli na nim fani grupy.

Steve Harris ocenia albumy Iron Maiden nagrane z Blaze'em

Zach Myers powiedział:

Chylę czoła przed tym zespołem. Chylę czoła przed jego fanami. Będę szczery. Każdy zespół powie: „Mamy najlepszych fanów na świecie”. Nie macie. To Iron Maiden ma najlepszych fanów na świecie. Nigdy czegoś podobnego nie widziałem.

Czym tak fani Iron Maiden zaimponowali gitarzyście Shinedown?

Miałem wrażenie, że 80 procent fanów Iron Maiden lubi tylko Iron Maiden. Nie słuchają innej muzyki. Zdobycie uznania u takich fanów to jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Graliśmy z Metallicą, graliśmy z Kiss – to są zespoły, które mają zagorzałych fanów. Ale nie są tak zagorzali jak fani Ironów. Pierwsze cztery utwory na każdym koncercie grało się ciężko. Zwykle, gdy wychodzisz na scenę i zaczynasz grać, widzisz las wzniesionych pięści. Gdy graliśmy przed Iron Maiden widzieliśmy tylko głowy, które miały nas gdzieś. Musieliśmy ich powoli zdobywać.

Potem podchodzili do nas ludzie i mówili: „Widziałem 200 koncertów Iron Maiden i 100 supportów, ale wy spotkaliście się z najlepszą reakcją”. Albo: „Kiedyś was nienawidziłem, ale teraz kupię wszystkie wasze płyty”.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także