Steven Wilson o zespole Greta Van Fleet: Ich muzyka to jakieś jaja [TYLKO U NAS]

/ 8 lutego, 2019

Greta Van Fleet przebojem podbiła rynki muzyczne. Jej debiutancki album „Anthem Of The Peaceful Army” dotarł do 3. miejsca w USA i 12. w Wielkiej Brytanii, zdobywając pierwszą dziesiątkę w wielu innych krajach. Wśród artystów, którzy chwalili zespół, znaleźli się między innymi Slash, Roger Glover i Alex Lifeson. Do tego grona jednak zdecydowanie nie zalicza się Steven Wilson.

Steven Wilson rozpoczął pracę nad nowym albumem

7 lutego Steven Wilson wystąpił w Łodzi. Z tej okazji spotkaliśmy się z nim i odbyliśmy długą rozmowę. Rozmawialiśmy między innymi o kondycji współczesnego rocka. Na pytanie, co myśli o tym, w którym kierunku zmierza dziś rock, Steven Wilson odpowiedział:

W Ameryce istnieje okropny zespół, który nazywa się Greta Van Fleet. Absolutnie okropny! Ich płyta jest na szczycie, ale dla mnie ich muzyka to jakieś jaja, bo jest tak reakcyjna, taka przestarzała… Brzmią jak boysband grający przeróbki Led Zeppelin. Jeśli to wszystko, co muzyka rockowa ma do zaoferowania, to mamy przejebane (śmiech).

Na sugestię, że może dzięki Grecie Van Fleet młode pokolenie będzie mogło odkryć muzykę Led Zeppelin, Wilson odparł:

Serio? Wierzysz w to? Jestem sceptyczny. Jak trudno młodej osobie odkryć Led Zeppelin? Led Zeppelin to jeden z nielicznych rockowych zespołów, który wciąż jest wszechobecny. Czy trzeba słuchać Grety Van Fleet, żeby odkryć Led Zeppelin? Ale może masz rację, że są dzieciaki, które odkryły Led Zeppelin przez Gretę Van Fleet. Tylko co wtedy? Jeśli usłyszysz Led Zeppelin już nigdy więcej nie będziesz chciał słuchać Grety Van Fleet. Zespoły takie jak Nirvana, Pearl Jam czy Smashing Pumkins mogły odsłaniać młodym ludziom muzykę z poprzedniej epoki, ale były też świetne same w sobie, miały świeże podejście do rocka, odzwierciedlały czasy, w jakich żyły. Nie były to boysbandy, grające przeróbki dla jaj. To coś okropnego. Gdy słyszę takie gówno, tracę nadzieję w przyszłość rocka.

Steven Wilson odbywa ostatnią część trasy promującą, wydany w 2017 roku album „To The Bone”. Dzisiaj, 8 lutego, artysta wystąpi w Krakowie. Bilety są jeszcze w sprzedaży.

%%REKLAMA%%

Greta Van Fleet będzie natomiast jedną z gwiazd tegorocznego Open’er Festival, który odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2019, w Gdyni.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także