Sting o przyszłości muzyki: To będzie walka pomiędzy ludźmi a sztuczną inteligencją

/ 18 maja, 2023

Legendarny wokalista The Police przewiduje, że w najbliższym czasie na dobre rozpęta się bitwa pomiędzy ludźmi a sztuczną inteligencją.


Dyskusja o SI trwa w najlepsze. Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą wiele korzyści, ale i zagrożeń. Jednym z nich ma być wpływ na muzykę. Niektórzy twórcy obawiają się, że w niedalekiej przyszłości SI nie tylko napisze i skomponuje, ale również samodzielnie zagra nową muzykę, spychając ludzkich twórców w cień.

Na ten moment ta wizja wydaje się mało prawdopodobna, ale Sting – legendarny wokalista i basista The Police – jest pełen obaw. Powiedział w rozmowie z BBC:

Elementy składowe muzyki należą do nas, do ludzi. To będzie bitwa, którą wszyscy będziemy musieli stoczyć w ciągu najbliższych kilku lat – obronić kapitał ludzki przed sztuczną inteligencją.

– powiedział muzyk. I dodał:

Natychmiast się nudzę, gdy widzę obraz wygenerowany komputerowo. Wyobrażam sobie, że będę czuł to samo w stosunku do sztucznej inteligencji tworzącej muzykę… Może w przypadku elektronicznej muzyki tanecznej to działa. Ale w przypadku piosenek, których celem jest wyrażanie emocji, to nie będzie dobre; nie sądzę, żeby kogokolwiek to prawdziwie poruszyło.

Sting, bez wsparcia sztucznej inteligencji, wystąpi 20 lipca 2023 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Koncert odbędzie się ramach trasy My Songs.

KOMENTARZE

Przeczytaj także