Tauron Life Festival Oświęcim zawieszony [OŚWIADCZENIE]

/ 22 lutego, 2019

Organizatorzy poinformowali, że w tym roku nie odbędzie się Tauron Life Festival Oświęcim z powodu braku możliwości pozyskania środków na zorganizowanie. Niewykluczone jednak, że impreza pojawi się w innej formule.

W oświadczeniu opublikowanym przez organizatorów możemy przeczytać:

Zarząd Fundacji Peace Festival, która jest dotychczasowym organizatorem wydarzenia Life Festival Oświęcim, organizowanego nieprzerwanie od dziewięciu lat na terenie miasta Oświęcim, realizowanego w latach 2017 – 2018 pod nazwą Tauron Life Festival Oświęcim, informuje, iż wydarzenie to w roku 2019 w obecnym miejscu i formule organizacyjnej nie odbędzie się. Powodem zawieszenia projektu w 2019 r., jest brak możliwości pozyskania wystarczających środków na sfinansowanie festiwalu. Jednakże prowadzone są działania na rzecz kontynuacji organizacji wydarzenia pod nazwą Life Festival w nowej odsłonie oraz formule organizacyjnej.

Miasto Oświęcim wydało natomiast następujący komunikat:

Life Festival Oświęcim, organizowany od dziewięciu lat, jest ważnym elementem promocji naszego miasta w kraju i poza jego granicami. Stał się też marką Oświęcimia. Miasto od pierwszej edycji wspiera finansowo festiwal stając się głównym partnerem przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Dariusz Maciborek. Również w tegorocznym budżecie miasta znalazł się 1 mln zł z przeznaczeniem na Life Festival Oświęcim.

W świetle informacji, przekazanych przez Dariusza Maciborka, na spotkaniu w Urzędzie Miasta o wycofaniu się spółki Tauron ze sponsorowania tego przedsięwzięcia oraz braku udokumentowanych innych źródeł finansowania Miasto Oświęcim zdecydowało, że nie będzie zlecało w tym roku usługi promocji miasta poprzez Life Festiwal. Kolejną przesłanką do podjęcia takiej decyzji jest zmiana terminu LFO 2019. Według wstępnych planów organizatora festiwal miałby się odbyć pod koniec sierpnia lub na początku września. W tym czasie w Oświęcimiu od lat organizowane są inne cykliczne wydarzenia, jak Święto Miasta Oświęcim i Jesień Oświęcimska.

Miasto Oświęcim stoi na stanowisku, że Life Festival Oświęcim może być dofinansowany w następnych latach, jeśli oferta organizatora będzie spełniała oczekiwania miasta w zakresie jego promocji. Dlatego zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniądze na lata 2020-2021 pozostaną w tym dokumencie i będą mogły być wykorzystane w kolejnych edycjach.

Tegoroczny wkład miasta w to festiwalowe przedsięwzięcie w wysokości 1 mln zł planuje się przeznaczyć na działania antysmogowe, w tym na dotacje do wymiany pieców oraz budowę nowych mieszkań. Zwiększy to znacznie pulę pieniędzy ujętych w budżecie miasta na te zadania.

%%REKLAMA%%

Life Festival Oświęcim odbywa się w Oświęcimiu od 2010 roku. Ważne elementy Life Festival Oświęcim to: pokojowe przesłanie, budowanie pokojowych relacji, walka z rasizmem i antysemityzmem. Na festiwalu wystąpiły takie gwiazdy, jak Peter Gabriel, Red Hot Chili Pipers, Sting, Eric Clapton, Soundgarden, Queen, Elton John, Scorpions i cała plejada polskich gwiazd.

rf | fot. Piotr Drabik

KOMENTARZE

Przeczytaj także