The Eagles znowu najlepsi w USA. Grupa pobiła wynik Michaela Jacksona

/ 21 sierpnia, 2018

The Recording Industry Association of America (RIAA), czyli zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki, poinformowało że płyta „Thriller” Michaela Jacksona, na której znalazły się tak legendarne utwory, jak m.in. tytułowy, „Beat It” czy „Billie Jean”, nie jest już najchętniej kupowanym krążkiem w USA. 

Album Króla Popu został – po niemal dekadzie panowania – zdetronizowany przez składankę „Their Greatest Hits 1971-1975” amerykańskiej rockowej formacji The Eagles, która ukazała się na rynku w 1976. Zestaw największych przebojów grupy, z pierwszych lat działalności, zyskał w Stanach Zjednoczonych status platynowy już 38 razy (czyli: 38 milionów egzemplarzy) i wyprzedził legendarny album Michaela Jacksona, który sprzedawał się najlepiej tuż po jego śmierci. Sprzedaż „Thrillera” (1982) stanęła – na chwilę obecną – na poziomie 33 milionów. 

Warto także wspomnieć, że na najniższym stopniu podium znalazł się jeszcze jeden album zespołu The Eagles – „Hotel California” (1976), na którym znajdziemy m.in. słynny utwór tytułowy z solem gitarowym, które – przez wielu krytyków – jest uznawane za jedno z najlepszych w historii. Piąty studyjny krążek grupy może pochwalić się 26-krotną platyną. 

W ostatnich obliczeniach, oprócz sprzedaży fizycznych egzemplarzy, zostały wzięte pod uwagę – rzecz jasna – serwisy streamingowe.

Tak prezentuje się czołowa dziesiątka najlepiej sprzedających się płyt wszech czasów w USA:

  1. The Eagles – Greatest Hits 1971-1975, 38 mln
  2. Michael Jackson – Thriller, 33 mln
  3. The Eagles – Hotel California, 26 mln
  4.  Billy Joel – Greatest Hits Volume I and II, 23 mln
  5. Led Zeppelin – IV, 23 mln
  6. Pink Floyd – The Wall, 23 mln
  7. AC/DC – Back In Black, 22 mln
  8. Garth Brooks – Double Live, 21 mln
  9. Hootie and the Blowfish – Cracked Rear View, 21 mln
  10. Fleetwood Mac – Rumours, 20 mln

Jednocześnie „Thriller” pozostaje najlepiej sprzedającym się krążkiem na całym świecie. Do tej pory rozeszło się 47 milionów egzemplarzy szóstego studyjnego albumu Jacksona.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także