„The House That Jack Built”. Zobacz zwiastun nowego filmu Larsa Von Triera

/ 14 maja, 2018

Duński reżyser Lars Von Trier powraca do Cannes. Tym razem jego nowy film wyświetlony zostanie poza konkursem, ale będzie to pierwszy raz od siedmiu lat, gdy jego obraz pojawi się na festiwalu. Lars Von Trier stał się persona non grata w Cannes po komentarzach, jakie wypowiedział na temat Nazistów podczas konferencji prasowej filmu „Melancholia”.

Black Stone Cherry z nowym klipem przed koncertami w Polsce

The House That Jack Built” ma opowiadać historię seryjnego mordercy, działającego na przestrzeni 12 lat w amerykańskim stanie Waszyngton. Akcja filmu toczy się w latach 70. i 80. XX wieku. W rolę główną wcielił się Matt Dillon, a na ekranie ujrzymy także Bruno Ganza i Umę Thurman. Lars Von Trier mówi, że film jest „celebracją idei, że życie jest złe i bezduszne”.

Poniżej możecie zapoznać się z oficjalnym zwiastunem filmu.

Tegoroczny festiwal w Cannes zakończy się w tym tygodniu. Poznamy wtedy zdobywcę Złotej Palmy. Silnym kandydatem jest polski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, który został nagrodzony kilkunastominutową owacją na stojąco i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków. Akcja „Zimnej wojny” toczy się w latach 50. i 60. XX wieku i przedstawia losy trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ułożyć sobie życia. W rolach głównych wystąpili Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. Film „Zimna wojna” wejdzie na ekrany polskich kin 10 czerwca.

Zimna wojna” nie jest jednak jedynym polskim akcentem na 71. festiwalu w Cannes. W innych sekcjach konkursowych walczy sześć innych polskich filmów, w tym „FugaAgnieszki Smoczyńskiej, autorki głośnych „Córek dancingu”.

Do tej pory polscy reżyserzy nie mieli szczęścia do Złotej Palmy – w 70-letniej historii festiwalu zdobyli ją zaledwie dwa razy. W 1981 roku otrzymał ją Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”, a w 2002 roku Roman Polański za „Pianistę”. Ostatnim polskojęzycznym filmem, który został wyświetlony w konkursie głównym było natomiast „PrzesłuchanieRyszarda Bugajskiego w 1990 roku. Przegrało wtedy z „Dzikością sercaDavida Lyncha. Złotą Palmę za rolę aktorską otrzymała wówczas Krystyna Janda.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także