The Rolling Stones. Polski film o zespole nagrodzony na festiwalu!

/ 27 listopada, 2017

The Rolling Stones dali 13 kwietnia 1967 roku w Sali Kongresowej w Warszawie dwa koncerty jednego dnia. Były to pierwsze występy grupy za Żelazną Kurtyną, które przeszły do historii. Właśnie o tym traktuje film „Moi Rolling Stonsi”.

Father John Misty wystąpi w Polsce

Wśród szczęśliwców, którzy mieli 50 lat temu okazję zobaczyć Micka Jaggera i spółkę w Warszawie, była 17-letnia wówczas Ola. To właśnie ona rzuciła na scenę słynne czerwone goździki. Pół wieku po tym niesamowitym wydarzeniu, postanowiła o tym opowiedzieć reżyserowi, Markowi Sosińskiemu, podobnie jak fotograf Marek Karewicz, który był przewodnikiem oraz tłumaczem zespołu The Rolling Stones. O muzyce i fenomenie grupy  mówią w filmie także m.in. prowadzący ich warszawski koncert Zbigniew Korpolewski oraz dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Rozmowy przeplatane są unikalnymi zdjęciami archiwalnymi.

Podczas oficjalnej gali 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2017 w Kielcach film „Moi Rolling Stonsi” otrzymał główną nagrodę dla największego Wydarzenia. 

Muzyczna rewolucja zespołu stała się kulturowym przełomem dla ówczesnej młodzieży siermiężnego PRL-u. Wspaniale wykreowana bohaterka ciepło i serdecznie mówi o wiecznie żywym wspomnieniu. Nonkonformizm okazuje się ponadczasowy, marzenie o wolności – nieprzemijające

– w ten oto sposób jury uzasadniło końcowy werdykt. 

Czuję się wyjątkowo, ponieważ to jest wyjątkowy festiwal i publiczność. Jestem głęboko wzruszony, ponieważ to jest dla mnie bardzo ważne wyróżnienie

– powiedział reżyser po odebraniu nagrody, która została ufundowana przez prezesa Telewizji Polskiej (źródło cytatów: onet.pl). 

50-minutowy film dokumentalny możecie obejrzeć pod tym adresem

Koncert The Rolling Stones był wielkim wydarzeniem, ale nie był to pierwszy brytyjski zespół rockowy, który wystąpił w naszym kraju. W 1965 roku trasę po Polsce odbył zespół The Animals z Erikiem Burdonem, a rok później zagrali u nas The Artwoods z późniejszym klawiszowcem Deep PurpleJohnem Lordem, i Artem Woodem – bratem Rona Wooda, obecnego gitarzysty The Rolling Stones. 

Tak występ The Rolling Stones relacjonowała polska kronika filmowa:

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także