The Rolling Stones przestali grać „Brown Sugar” z powodu ataku aktywistek?

/ 23 października, 2021
fot. Jerzy Bednarski


Jeden z najpopularniejszych przebojów The Rolling Stones padł ofiarą internetowego ataku aktywistek?


Podczas tegorocznej trasy koncertowej The Rolling Stones nie wykonują utworu „Brown Sugar”. Pochodzący z wydanej w 1971 roku płyty „Sticky Fingers” utwór jest drugim najczęściej granym numerem w karierze The Rolling Stones oraz jednym z największych przebojów grupy.

Według „The Daily Mail” zespół usunął numer z setlisty po atakach aktywistek, które publikowały krytyczne posty na jednym z największych forów internetowych poświęconych The Rolling Stones, „IORR.org”.

Założyciel strony, Bjornulf Vik, przyznaje w wywiadzie:

Grupa aktywistek przez ostatnie tygodnie atakowała agresywnie fanów. IORR był spamowany politycznymi postami związanymi z „Brown Sugar”. Niektórzy ludzie upolityczniają tę dyskusję. Dla niektórych osób dyskusja o „Brown Sugar” bez popadania w wysoce polityczny lub obraźliwy ton jest najwyraźniej niemożliwa.

Wieści o atakach na „Brown Sugar” miały dotrzeć do managementu Stonesów i zespół postanowił usunąć utwór z setlisty.

W rozmowie z „L.A. Times” tak w tej sprawie wypowiedział się Keith Richards:

Próbujemy zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Czy oni nie rozumieją, że ta piosenka traktuje o okropnościach niewolnictwa? Mimo to próbują ją pogrzebać… Nie mam w tym momencie ochoty na konflikt, roztrząsanie tego gówna. Mam mimo wszystko nadzieję, że uda nam się wrócić do tego utworu w czasie trwania tournée.

Mick Jagger dodał:

Gramy „Brown Sugar” na każdym koncercie od 1970 roku, więc momentami ma się taką myśl: „Usuńmy to, zobaczymy, jak będzie”. Zawsze przecież może wrócić do setlisty. Układanie listy utworów na stadionowy koncert jest trudne.

Obecnie trwa trasa koncertowa The Rolling Stones po Ameryce Północnej. Jest pierwszą bez Charliego Wattsa w składzie.

fot. Jerzy Bednarski

KOMENTARZE

Przeczytaj także