To Metallica a nie Black Sabbath zapoczątkowała heavy metal? Słynny perkusista argumentuje

/ 4 czerwca, 2024


Który zespół zapoczątkował heavy metal? Black Sabbath czy może Metallica? Słynny perkusista wyraża swoją opinię.


Black Sabbath powszechnie postrzegany jest jako zespół, który zapoczątkował heavy metal. Choć na samym początku więcej czerpał z bluesa, to już na płycie „Paranoid” z 1970 roku położył podwaliny pod to, co później zostało nazwane heavy metalem.

Jednak słynny perkusista, Carmine Appice, znany choćby z zespołów Cactus czy Vanilla Fudge, widzi to nieco inaczej. W wywiadzie dla „The Adventures Of Pipeman” powiedział:

Metallica zaczęła stosować hałaśliwe gitary i szybkie bębny. Myślę, że od tego się zaczęło. Wszystko to, co dzisiaj się dzieje [w heavy metalu] zapoczątkowała moim zdaniem Metallica. To znaczy, mogę się mylić. Ale dla mnie wszystko to, co było wcześniej, w tym Black Sabbath to był hard rock. Dla mnie Black Sabbath brzmiał jak Led Zeppelin z Birmingham. Graliśmy koncerty z Black Sabbath w czasach Cactus. Byliśmy zespołem rockowo bluesowym, Black Sabbath także. „Paranoid” Black Sabbath przypominał mi „Communication Breakdown”. Potem ich brzmienie stało się gęściejsze, ale nadal nie miało tych hałaśliwych gitar. Taka jest moja opinia. Wszyscy mówią, że Black Sabbath to heavy metal. Dla mnie to ciężki hard rock.

Historię Black Sabbath, Metalliki oraz innych gwiazd muzyki rockowej i metalowej znajdziesz w Wydaniach Specjalnych poświęconych zespołom.

BLACK SABBATH WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także