Tony Iommi: Chcieliśmy zagrać inne utwory, ale Ozzy nie był w stanie ich zaśpiewać

/ 4 stycznia, 2018

4 lutego koncertem w rodzinnym Birmingham grupa Black Sabbath zakończyła pożegnalną trasę koncertową, a tym samym trwającą blisko 50 lat karierę sceniczną. Ostatni występ został sfilmowany i ukazał się na CD i DVD.

Billie Joe Armstrong (Green Day) zwyzywał fana

Podczas pożegnalnych koncertów legendarna formacja sięgała po najbardziej znane, klasyczne kompozycje – „Iron Man”, „Paranoid”, „War Pigs” czy „Black Sabbath”. Tony Iommi w wywiadzie dla „Guitar World” przyznał jednak, że on chciał zrobić to nieco inaczej:

Zależało mi, żeby zagrać kilka utworów, których nie prezentowaliśmy od wielu lat, jak chociażby „Hole in the Sky” czy „Symptom of the Universe”, ale nie mogliśmy tego zrobić z powodu głosu Ozzy’ego. Nie jest to dla niego dyshonor, ponieważ gdy nagrywaliśmy je 30 lat temu operował na rejestrach w tym momencie dla niego nieosiągalnych. Po prostu uważam, że fajnie byłoby mieć je na liście zagranych utworów. 

Ostatni koncert było można zobaczyć 11 października w kinach na całym świecie, również w naszym kraju (pod tytułem „The End Of The End”), z kolei 17 listopada ukazał się na DVD i Blu-Ray w różnych wersjach, m.in. z dodatkowymi płytami CD z dźwiękowym zapisem występu (jako „The End”). Ponadto grupa Black Sabbath zarejestrowała w ramach tzw. Angelic Sessions, pięć studyjnych nagrań.

Tracklista „The End Of The End” prezentuje się następująco:

 1. „Black Sabbath”
 2. „Fairies Wear Boots”
 3. „Under The Sun”/„Every Day Comes And Goes”
 4. „After Forever”
 5. „Into The Void”
 6. „Snowblind”
 7. Przedstawienie zespołu
 8. „War Pigs”
 9. „Behind The Wall Of Sleep”
 10. „Bassically”/„N.I.B.”
 11. „Hand Of Doom”
 12. „Supernaut”/„Sabbath Bloody Sabbath”/„Megalomania”
 13. „Rat Salad”
 14. „Iron Man”
 15. „Dirty Women”
 16. „Children Of The Grave”
 17. „Paranoid”

The Angelic Sessions

 1. „The Wizard”
 2. „Wicked World”
 3. „Sweet Leaf”
 4. „Tomorrow's Dream”
 5. „Changes”

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także