Type O Negative. Biografia zespołu niebawem w sklepach

/ 26 marca, 2017

22 kwietnia podczas tegorocznej edycji Metalmanii w katowickim Spodku odbędzie się prapremiera książki, w której autor – jak sam tytuł wskazuje – nie skupia się wyłącznie na dziejach Type O Negative, ale także pozostałych zespołach, w których udzielał się Peter Steele, takich jak Carnivore czy Fallout

Kolejne pozamuzyczne atrakcje podczas Metalmanii 2017

Do księgarń, oficjalnie, biografia trafi na majówkę, więc fanów twórczości czeka ekscytujący długi weekend w towarzystwie książki, w której główną rolą odgrywa charyzmatyczny i nieodżałowany Peter Steele

Tak o książce Macieja Krzywińskiego, „Zgniła zieleń…”, pisze wydawnictwo In Rock:

Duży może więcej. Tak mawiają. Z reguły mawiają tak ci mniejsi. Peter Steele – choć już jako nastolatek górował nad większością swoich rówieśników – prawdopodobnie był jednak odmiennego zdania. Na pewno nie był przekonany o swojej omnipotencji, kiedy podczas jednej z pierwszych prób publicznego występu dostał w łeb ogryzkiem. Kilkadziesiąt lat później, podczas jednego ze swoich ostatnich wywiadów, ze śmiertelną powagą stwierdził jednak, że modli się o więcej bólu. Bo jest przekonany, że Bóg każe dźwigać głazy tylko tym, którzy są zdolni je unieść. Pomiędzy incydentem z ogryzkiem a tą porażającą wypowiedzią Steele rzeczywiście przeniósł setki kamieni. Nie był to daremny trud, Petera nijak nie da się porównać do Syzyfa. Zostało po tym wyjątkowym muzyku osiem albumów długogrających – dwa Carnivore i sześć Type O Negative. Większość z nich pozostanie na zawsze na szczycie wzgórza ze świetną muzyką.

Pewien Ryszard znany w szerszych kręgach jako Peja nagrał swego czasu utwór ze znamiennym wersem: „jakie życie taki rap”. Ratajczyk – pod takim nazwiskiem przyszedł na świat Steele – nie był wprawdzie fanem hip-hopu, ale niewykluczone, że postawiłby Peji piwo za trafność sformułowania (kiedy obaj muzycy jeszcze pili alkohol). Bo twórczość Ratajczyka wcale nie była – na pewno nie tylko – miazmatami pseudogotyckich rojeń dla domorosłych wiedźm w okresie pokwitania. Była dość wiernym zwierciadłem jego życiowych perypetii, i może dlatego bywała tak fascynująca. Peter z reguły krygował się i utrzymywał, że prowadzi nudne życie. Nic z tych rzeczy. Kiedy śpiewał w jednym ze sztandarowych utworów Carnivore, zatytułowanym zresztą nazwą zespołu, że uwielbia konsumować cipki, to w zasadzie antycypował swoje przyszłe losy nienasyconego konsumenta. Kiedy opłakiwał w utworach Type O Negative bliskich, to naprawdę był w żałobie. Kiedy złorzeczył na płytach byłym partnerkom, to równolegle snuł już plany, jak dać popalić ich nowym absztyfikantom.

Oczywiście jednak twórczość nie mówi o jej twórcy wszystkiego. Gdyby tak było, Steele musiałby nagrywać blackmetalowe reggae, bo był człowiekiem paradoksów. Ateistą, który znalazł ukojenie w objęciach katolicyzmu. Romantykiem oskarżanym o mizoginię. Showmanem, który całe życie walczył z paraliżującym lękiem przed publicznymi występami. Zakochanym w przyrodzie fascynatem postępu technologicznego. Nieśmiałkiem, który odważył się pozować przed obiektywem z własnym fajfusem w dłoni. Wrażliwym olbrzymem.

„Zgniła zieleń” nie jest jednak wyłącznie historią Petera. To historia Type O Negative i pozostałych zespołów Steele’a, Carnivore oraz Fallout, a nawet amatorskich grup powstałych jeszcze w latach siedemdziesiątych. Historia przedstawiona w relacjach jego współpracowników, wzbogacona analizą poszczególnych albumów, rzucona na szersze tło przemian muzycznych i kulturowych.

Okładka książki Zgniła Zieleń

Maciej Krzywiński – dziennikarz, który pisze o muzyce od lat. Do tej pory ukazało się kilkaset jego recenzji, artykułów czy felietonów. Współpracował bądź współpracuje m.in. z portalem Independent.pl, Mega Sin, Kroniką Miasta Poznania, Metal Hammer czy Musick Magazine. Ponadto w Radiu Merkury prowadzi swoją autorską audycję muzyczną Krzywo i nie na temat. W ubiegłym roku ukazała się biografia „Faith No More – Królowie życia (i inne nadużycia)” jego autorstwa. 

Type O Negative to amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza doom i gothic metalu, która powstała w 1990 roku. Od samego początku na jej czele stał Peter Steele, główny kompozytor oraz basista. Zespół na swoim koncie ma siedem studyjnych albumów. Największa popularnością cieszył się drugi długogrający krążek, „Bloody Kisses”, który spotkał się z gorącym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i słuchaczy. To właśnie na tym albumie znalazły się tak legendarne kompozycje, jak „Black No. 1” oraz „Christian Woman”. W 2010 roku po śmierci Petera Steele'a grupa została rozwiązana. 

Type O Negative: „Christian Woman”

Metalmania już za niecały miesiąc 

XXIII edycja Metalmanii odbędzie się 22 kwietnia w katowickim Spodku. Będzie to pierwsza edycja po siedmioletniej przerwie. Na scenie zaprezentują się tacy wykonawcy, jak m.in. Samael, Sodom, Coroner, Moonspell, Vader czy Tygers of Pan Tang

Ceny biletów w przedsprzedaży:

  • FAN – 666 PLN (tylko na stronie organizatora)
  • Loża – 355 PLN
  • Sektory czerwone H, J – 260 PLN
  • Sektory czerwone + sektory niebieskie do X rzędu – 195 PLN
  • Sektory niebieskie od XI rzędu – 160 PLN
  • Płyta – 170 PLN

Bilety można kupić m.in. na stronie Ticketpro.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także