Utwór Rush zagrany przez… jedną osobę!

/ 17 lutego, 2017

Dominic Fragman udowodnił, że wszystko się da zrobić. Na filmiku, który udostępnił na swoim kanale na YouTubie, jednocześnie śpiewa, gra na gitarze i perkusji.

Encyklopedia TerazRock.pl

„Tom Sawyer” to nie pierwszy numer, który w ten sposób wykonał. Wcześniej zmierzył się chociażby z takimi kompozycjami, jak: „War Pigs” Black Sabbath, „Lonely Boy” The Black Keys czy „Moby Dick” z repertuaru Led Zeppelin.

Tak Fragman wyjaśnia początki swojego nietuzinkowego pomysłu:

Zacząłem grać na gitarze i perkusji jednocześnie w wieku 10 lat. Kiedy zaczynałem, nie miałem pojęcia, jak ten pomysł rozwinąć. Chciałem po prostu dużo grać. Na początku gitarę obsługiwałem dwoma rękami, prawa noga była na bębnie basowym, a lewa na hi-hat. Wiele osób od wielu lat robi wariacje w ten sposób.

I od razu dodaje:

Sztuką jest, aby nie myśleć o tym, jako o dwóch czy trzech różnych rzeczach. To jest jedność: jeden instrument, jeden dźwięk, jedno przedsięwzięcie.

Dominic Fragman wybrał ten utwór Rush z prostego powodu. To jego ulubiona kompozycja.

Ogólnie chodziło o to, że sama melodia jest epicka i ogólnie postrzegana jest za muzycznie bardzo trudny numer. 

Poniżej możecie zobaczyć to wyjątkowe wykonanie. 

Inspiracja słynną postacią

Numer „Tom Sawyer” ukazał się na ósmym studyjnym albumie „Moving Pictures” z 1981 roku. Utwór skomponowali basista Geddy Lee oraz gitarzysta Alex Lifeson, z kolei słowa napisał perkusista Rush, Neil Peart, z pomocą swojego znajomego, Pye’a Duboisa, który w późniejszych latach jeszcze parokrotnie wspomagał zespół. Inspiracją do napisania była główna postać z powieści „Przygody Tomka Sawyera” autorstwa Marka Twaina, postrzegany w tym utworze jako uosobienie zbuntowanej jednostki. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także