Ville Valo (HIM) powraca z legendarnym fińskim zespołem

/ 30 sierpnia, 2018

Grupa HIM jesienią zeszłego roku odbyła pożegnalną trasę koncertową i zakończyła działalność. Jeden z najpopularniejszych fińskich zespołów rockowych rozpadł się po ponad 20 latach sukcesów. Wokalista Ville Valo jednak nie zamierza kończyć z muzyką.

Wokalista HIM powraca jako Ville Valo & Agents. Świeżą muzykę nowego projektu wokalisty usłyszymy już wkrótce – na 21 września zaplanowana jest premiera pierwsze singla. Będzie on zapowiadał album grupy, którego premiera planowana jest na początek 2019 roku.

Ville Valo & Agents to efekt współpracy wokalisty HIM ze słynnym w Finlandii zespołem Agents, powstałym w 1979 roku i działającym do dziś. Pretekstem do nagrania płyty były odnalezione nagrania demo zarejestrowane przez Rauli „Baddinga” Somerjokiego – zmarłego w 1987 roku fińskiego wokalistę, który pod koniec swojego życia współpracował z Agents.

Esa Pulliainen, gitarzysta Agents, mówi:

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy to natknąłem się na trzy taśmy demo. Pierwsze, co zrobiłem, to skontaktowałem się z Ville, bo ma fioła na punkcie Baddinga. Cieszę się, że te nagrania w końcu ujrzą światło dzienne, nawet po 30-letniej obsuwie. Wreszcie udało mi się dopełnić tej obietnicy.

Pierwszym utworem z tego albumu będzie niepublikowany wcześniej „Orpolapsi kiurun”.

Rauli „Badding” Somerjoki urodził się w Somero w 1947 roku. Szczyt jego popularności przypadł na lata 70. XX wieku, kiedy to wydał kilka solowych płyt i skomponował wiele popularnych w całej Finlandii przebojów. Na początku lat 80. związał się z zespołem Agents, w którym śpiewał do 1985 roku. Rauli zmarł na początku 1987 roku w Helsinkach z powodu powikłań choroby alkoholowej.

Ville Valo już występował z Agents, śpiewając piosenki Baddinga. Poniżej przypominamy jedną z nich.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także