Wilco zapowiedzieli jeden polski koncert

/ 13 lutego, 2019

Wilco to amerykański zespół rockowy z Chicago. Został założony przez Jeffa Tweddy'ego w 1995 po rozwiązaniu grupy Uncle Tupelo, grającej country alternatywne. Mimo że zespół nawiązywał do stylu muzycznego granego wcześniej przez Uncle Tupelo, obecnie znany jest z rocka, rocka alternatywnego oraz eksperymentalnego stylu. W skład grupy wchodzą obecnie: basista John Stirratt, gitarzysta Nels Cline, perkusista Glenn Kotche, multiinstrumentalista Pat Sansone i pianista Mikael Jorgensen.

Grupa ogłosiła właśnie koncert w Polsce – odbędzie się on 15 września tego roku w warszawskim klubie Progresja. Bilety – w cenach: 130 zł w przedsprzedaży i 150 zł w dniu koncertu – trafiły już do sprzedaży. Będzie to pierwszy klubowy występ amerykańskiego zespołu w naszym kraju.

Wilco wydał osiem albumów studyjnych, album koncertowy i dwa albumy we współpracy z Billym Braggiem. Płyty „Being There” (1996) i „Summerteeth” (1999) znalazły się na liście Pitchforka „Top 100 Albums of the 1990s" oraz zajmują odpowiednio 110 i 115 miejsce wśród najbardziej docenionych przez krytyków albumów dekady według acclaimedmusic.net.

Następna płyta, „Yankee Hotel Foxtrot” (2002) była okrzyknięta najlepszym albumem roku, czwartym dekady i 71. wszech czasów na tejże stronie. Wydawnictwo to otrzymał także rzadką ocenę 10.0 w Pitchfork. Do dziś płyta rozeszła się w ponad 500 tysiącach egzemplarzach.

%%REKLAMA%%

Następne albumy zdobywały coraz większą popularność komercyjną, debiutowały w pierwszej dziesiątce Billboard 200. Dyskografię Wilco zamyka wydany w 2016 roku krążek „Schmilco”.

mg

KOMENTARZE
Tagi:

Przeczytaj także