Winyle HD. Rewolucja muzyczna tuż za rogiem?

/ 11 kwietnia, 2018

Austriacka firma Rebeat Innovation pozyskała 4,8 miliona dolarów na rozwój patentu złożonego w 2016 roku, którego celem ma być stworzenie płyt winylowych w jakości HD.

Metallica, Nirvana i inni. Nowa wyprzedaż winyli w Biedronce

Jak podaje magazyn „Pitchfork”, założyciel i prezes firmy, Günter Loibl, tłumaczy, że takie płyty tłoczone będą z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii, co pozwoli na znaczną poprawę jakości brzmienia, a także na zwiększenie pojemności płyty.

Podczas tworzenia matrycy, dźwięk będzie przekształcany z wykorzystaniem lasera w mapę 3D, która następnie będzie tłoczona na winylowych dyskach. Według Loibla taka metoda pozwoli na wierniejszy zapis danych, dzięki czemu płyty będą brzmiały jeszcze lepiej. Amplituda brzmień ma zostać zwiększona o 30 procent. O 30 procent ma też wzrosnąć pojemność płyty winylowej. Przy założeniu, że przeciętna płyta winylowa może pomieścić ponad 40 minut muzyki, oznacza to dodatkowe kilkanaście minut miejsca.

Co najciekawsze, Günter Loibl twierdzi, że płyty winylowe HD będzie można odtwarzać na tradycyjnych gramofonach.

Aktualnie Rebeat Innovation oczekuje na dostarczenie wartego 600 tysięcy dolarów systemu laserowego. Latem tego roku ma ruszyć produkcja pierwszych egzemplarzy prototypowych. Loibl zapowiada, że oficjalna prezentacja jego tłoczni odbędzie się w październiku podczas konferencji Making Vinyl w Detroit.

Kolejne osiem miesięcy zajmie wykonanie wszelkich koniecznych poprawek. Pierwsze winyle HD powinny trafić do sklepów latem 2019 roku

– mówi Loibl.

Mimo że płyty winylowe wciąż pozostają sprawą niszową, ich sprzedaż w wielu krajach rośnie. W Wielkiej Brytanii w 2017 roku sprzedano 4,1 milionów nośników winylowych, co oznacza wzrost o 26,8 procent względem roku poprzedniego. Jednym na 10 zakupionych nośników fizycznych była płyta winylowa.

Pierwsza 10 najlepiej sprzedających się winyli w UK wygląda następująco:

  1. ÷ – Ed Sheeran
  2. As You Were – Liam Gallagher
  3. Rumours – Fleetwood Mac
  4. Guardians Of The Galaxy – Awesome Mix 1 Original Soundtrack
  5. Back To Black – Amy Winehouse
  6. Human – Rag’N’Bone Man
  7. The Dark Side Of The Moon – Pink Floyd
  8. Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band – The Beatles
  9. What’s The Story Morning Glory – Oasis
  10. Legacy – David Bowie

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także