Zagraj w Rocka – 7 gier, które powinien znać fan cięższego brzmienia

/ 3 lutego, 2017

Gry komputerowe rozwijają się w postępie geometrycznym, tak jak liczba ich fanów, których nie brak również wśród społeczności rockowo-metalowej. Przygotowaliśmy kilka produkcji ze starszej i najnowszej historii gier, które fan cięższego brzmienia powinien kojarzyć.  

Encyklopedia TerazRock.pl

1. Historia

Na początku kilka słów o tytułach, które miały swoje debiuty w niezwykłych latach 90., kiedy to główną rolę odgrywał pomysł i ścieżka dźwiękowa, a pozostałe elementy miały mniejsze znaczenie.

Rock ‘N’ Roll Racing

Gra zadebiutowała w 1993 roku. Rozgrywka polega na wyścigach dookoła tej samej trasy z innymi zawodnikami. Problemem nie jest prędkość, lecz bronie którymi dysponują uczestnicy wyścigu.  Zwycięstwo oznacza zachowanie równowagi pomiędzy eliminacją przeciwników, a dobrą jazdą. Wraz z wygranymi wyścigami otrzymujmy pieniądze, za które możemy rozwijać moc i uzbrojenie pojazdu, dające większe szanse na zwycięstwa w kolejnych wyścigach. Grę uświetnia ścieżka dźwiękowa, a w niej: „Paranoid” Black Sabbath, „Highway Star” Deep Purple, „Born To Be Wild” Steppenwolf, „Bad to the Bone” George Thorogood oraz „The Peter Gunn Theme” Henry Mancini’ego. Nie ma może fajerwerków, ale to milowy krok w połączeniu rocka i świata gier komputerowych.

Rock 'N' Roll Racing

Psycho Circus: The Nightmare Child

A w roli głównej KISS.  To pierwszoosobowa strzelanka (FPS) z dużą dawką psychodelik na ekranie. Gra toczy się świecie koszmaru: Psycho Circus, gdzie wcielamy się w jednego z członków grupy KISS, by walczyć z poddanymi Dziecięcia Koszmaru.  Grę charakteryzuje duża dynamika, a naszym celem jest uratowanie świata. Fabuła została oparta na serii komiksów Todda McFarlane'a „KISS Psycho Circus". Członkowie KISS, to półboskie istoty, których moc pochodzi od żywiołów: ziemi, powietrza, ognia i wody. Posiadają także własne uzbrojenie i przedmioty mocy.

KISS: Psycho Circus

2. Współcześnie

Wielką rewolucją okazały się gry z wykorzystaniem joysticków nowej generacji. Kontrolery wpłynęły nie tylko na mobilność tych gier, ale przede wszystkim znacząco urozmaiciły rozgrywkę. 

Guitar Hero & Rock Band

W 2005 roku swój debiut miały Guitar Hero oraz Rock Band Series, które okazały się świetną rozgrywką dla graczy niezależnie od wieku, liczą się tylko miłość do muzyki, niespełnione marzenie o karierze scenicznej i dobry refleks. Świat został podbity. Wraz ze wzrostem popularności gier z użyciem kontrolerów, firmy odpowiedzialne za obie marki, zaczęły wypuszczać serie poświęcone poszczególnym wykonawcom.

Guitar Hero 3 Vs. Rock Band 3

Brutal Legend

To produkcja od Tima Schafera, w której przenosimy się do świata rodem z okładek płyt metalowych. Naszym zadaniem jest zmierzyć się  z niezliczoną ilością potworów, wykorzystując topór i gitarę. W zadaniach wspiera nas szalona armia.  Brutal Legend to gra akcji, wsparta heavy metalowym soundtrackiem. Główny bohater to Eddie Riggs, który na co dzień zajmuje się techniczną stroną koncertów metalowych i sam trochę gra na gitarze. Akcja nabiera tempa gdy kilka kropel krwi spada na sprzączkę w jego pasie, w którym zaklęty jest demon. Przenosi on głównego bohatera do pierwotnego świata, porzuconego przez muzycznych bogów, gdzie narodził się heavy metal. Krainę z licznych demonów może oczyścić jedynie prawdziwy bóg metalu. Gra to akcja, elementy strategii, czarny humor i liczne nawiązania do światowej sceny hard & heavy. Akcję wspiera znakomita ścieżka dźwiękowa, a w niej m.in. Judas Priest, Candlemass, czy Black Sabbath.

Brutal Legend: Story Trailer

3. Mobilnie

Kolejny krok w kierunku wirtualnej rozgrywki przyniósł rozrost popularności urządzeń mobilnych.  Z jednej strony strony sprzęt nowej generacji pozwolił mieć źródło prywatnej rozrywki zawsze pod ręką, z drugiej możliwości zaczęły przyciągać zespoły, które widzą tutaj narzędzie do łączności z fanami.

Black Metal Man – na Android

To pierwsza taka gran na urządzenia mobilne, wykorzystująca elementy Black Metalu w rozgrywce. Niezwykle popularna w Norwegii i skandynawskiej części Europy. Rozgrywka wymaga pokonywania przeszkód w rytmie muzyki metalowej. Główna postać, Black Metal Man, przemieszcza się ze świata światła do największych czeluści piekła. Historia wymaga biegania, skoków, jazdy na motocyklu, błyskawicy i wiele innych.

Black Metal Man

Widząc wzrost zainteresowania oraz oddanie fanów dla ukochanych kapel, zespoły zaczęły inwestować w sygnowane przez siebie, proste akceleratory rozgrywki.

Iron Maiden

W ostatnich latach najgłośniej było o decyzjach brytyjskiej Dziewicy. W ramach promocji ich ostatniego albumu studyjnego, „The Book Of Souls”, zespół udostępnił grę przeglądarkową „Speed Of Light”, w której wcielamy się w maskotkę kapeli – Eddie’go. Co ciekawe, sam teledysk do utworu „Speed Of Light” przedstawia przyśpieszoną  historie gier komputerowych, w których widać wyraźne odwołania do klasycznych tytułów.

Iron Maiden: Speed Of Light

Kolejny krok to zapowiedź samodzielnej gry mobilnej, dla posiadaczy smartfonów. Darmowa gra RPG nosi tytuł „Iron Maiden: Legacy Of The Beast”, a jej głównym bohaterem jest Eddie, który przemierza świat dzięki twórczości Iron Maiden.

Iron Maiden: Legacy of the Beast
Dream Theatre

Amerykańscy prog-metalowcy wydali na świat dwupłytowy „The Asthonishing”. Koncepcja albumu jest na tyle interesująca i złożona, że Dream Theatre postanowił wydać książkę na podstawie płyty. Kolejny krok to gra dostępna mobilnie i na komputerach.  

Dream Theatre: The Asthonishing Game

GW

KOMENTARZE

Przeczytaj także