Złote Globy rozdane. Powody do radości dla Sachy Barona Cohena i Trenta Reznora

/ 1 marca, 2021


Wręczone zostały jedne z najważniejszych nagród przemysłu filmowego, czyli Złote Globy.


Złote Globy to nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Przyznawana jest od 1944 roku (a w kategorii telewizyjnej od 1956).

W tym roku transmisja miała inny charakter, ze względu na koronawirusa, ale ceremonia przyniosła dużo emocji i kilka zaskoczeń.

Zwycięzcą w kategorii „Najlepszy film – dramat” został „Nomaland”, a w kategorii „Najlepszy film – musical lub komedia” druga, głośna i kontrowersyjna część „Borata”. Sacha Baron Cohen odebrał też nagrodę dla najlepszego aktora komediowego i musicalowego.

Najlepszym filmem animowanym został wybrany „Co w duszy gra”, nagrodę odebrali też Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste za ścieżkę dźwiękową do tego filmu. Najlepszym filmem obcojęzycznym został natomiast „Minari”. Najlepszą reżyserką została natomiast Chloe Zhao za „Nomaland”.

W dziedzinie seriali za najlepszy dramat uznano „The Crown”, a nagrody odebrały także występujące w nim Emma Corrin (najlepszy występ) i Gillan Anderson (najlepsza rola drugoplanowa) oraz Josh O’Connor (najlepsza rola męska). W serialowej kategorii komedii zwyciężył natomiast „Schitt’s Creek”.

Za najlepszy krótki serial, antologię lub film telewizyjny uznano „Gambit królowej”, a występująca w nim Anya Taylor-Joy zdobyła nagrodę za najlepszy występ aktorki w tej dziedzinie.

Pełną listę zwycięzców i nominacji znajdziecie tutaj.

KOMENTARZE

Przeczytaj także