Zmarł Marek Gaszyński, legendarny dziennikarz i autor tekstów

/ 15 stycznia, 2023

W wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński – dziennikarz, prezenter i autor ponad 150 tekstów piosenek.


Anna Gaszyńska, żona Marka Gaszyńskiego, przekazała informację o śmierci 83-letniego, legendarnego dziennikarza. W krótkim wpisie napisała:

Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu.

Marek Gaszyński zyskał sławę nie tylko jako wybitny dziennikarz radiowy, ale również autor tekstów piosenek – pisał chociażby dla Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Breakoutu czy Wojciecha Gąssowskiego. Najbardziej znanym tekstem, który wyszedł spod ręki Gaszyńskiego, jest „Sen o Warszawie”, legendarny utwór zaśpiewany przez Niemena w 1966 roku.

Pracę w radiu Gaszyński łączył z pisaniem książek poświęconych szeroko rozumianej muzyce. Pisał i publikował o Woodstocku, Czerwonych Gitarach, Niemenie czy Czerwono-czarnych.

Legendę dziennikarstwa żegnają muzycy, koledzy po fachu i politycy. W 2015 roku Marek Gaszyński odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia”.

fot. ZAiKS/YouTube

KOMENTARZE

Przeczytaj także