ZZ Top sprzedali prawa do swojego katalogu za dziesiątki milionów dolarów

/ 22 grudnia, 2021
fot. Ralph Arvesen

Lista wykonawców, którzy zdecydowali się sprzedać swój katalog, rośnie. Właśnie dołączył do niej zespół ZZ Top.


Wytwórnia BMG, która w związku z transakcją porozumiała się z funduszem inwestycyjnym KKR, poinformowała, iż pozyskała cały katalog należący do jednej z ikon amerykańskiego rocka, zespołu ZZ Top. „Variety” oszacowało, że cała transakcja kosztowała około 50 milionów dolarów.

Umowa z ZZ Top obejmuje wykupienie katalogu wydawniczego zespołu oraz jego dochodów z tytułu tantiem za nagrania i występy. Wcześniej BMG pełniło funkcję współwydawcy i administratora katalogu zespołu.

ZZ Top to ikona amerykańskiego blues rocka. Zespół istnieje od 1969 roku, a na jego czele nieprzerwanie stoją Billy Gibbons oraz Frank Beard. Współzałożycielem formacji jest Dusty Hill, który zmarł 27 lipca tego roku. Niedługo później zespół poinformował, iż nie kończy kariery.

Kwota za katalog ZZ Top może robić wrażenie, choć daleko jej do rekordzisty, Bruce’a Springsteen’a, który (to również dane nieoficjalne) miał sprzedać swój katalog za pół miliarda dolarów. Niedawno za swoją twórczość Bob Dylan otrzymał 300 milionów dolarów, natomiast Neil Young 150 milionów dolarów. Ostatnio katalogu pozbyli się również muzycy z Red Hot Chili Peppers.

Wszystkie te transakcje wynikają przede wszystkim z faktu, że branża muzyczna przeżywa kryzys spowodowany pandemią, a wykonawcy nie mogą zarabiać na trasach koncertowych tyle, ile jeszcze kilka lat temu.

KOMENTARZE
Tagi:

Przeczytaj także