10 najgorszych coverów rockowych klasyków

/ 26 stycznia, 2017

Historia muzyki zna wiele przypadków, w których cover okazywał się lepszy od oryginału. W naszym dzisiejszym zestawieniu przyjrzymy się jednak, jak popowi wykonawcy postanowili zmasakrować klasyki muzyki rockowej. Kanye West grający Queen, Hilary Duff śpiewająca „My Generation”? To dopiero początek!

10 klipów, które przyprawią Was o dreszcze


Zacznijmy jednak od nieco już zapomnianej Britney Spears, która w latach 90. była tak popularna, że można jej było robić cokolwiek, a ludzie i tak to kupili. Wydaje się jednak, że zabieranie się za muzykę rockową nie było najlepszym wyborem, a na pierwszy ogień niech pójdzie wypromowany przez Joan Jett przebój „I Love Rock ‘n’ Roll” (pierwszy raz nagrany przez The Arrows w 1975).

Britney Spears – „I Love Rock ‘n’ Roll”:

Pozostajemy jeszcze przy boskiej Britney, ponieważ przy swojej drugiej próbie z muzyką rockową popełniła chyba jeszcze większe przestępstwo. Chwyciła za ponadczasowy klasyk, czyli „(I Can't Get No) Satisfaction” zespołu The Rolling Stones.

Britney Spears – „(I Can't Get No) Satisfaction”:


„Bohemian Rhapsody” Queen to utwór tak wyjątkowy, że właściwie żaden poważniejszy rockowy wykonawca nie brał się za jego coverowanie. To można było zrobić źle, albo bardzo źle. Nie przeszkodziło to jednak innej gwieździe światowych scen, Kanye Westowi, który zaproponował swoją interpretację ponadczasowego przeboju z repertuaru Queen. Efekt? Oszałamiający!

Kanye West – „Bohemian Rhapsody”:


Utwór „Walk This Way” nagrali wspólnie raperzy z Run-D.M.C. i muzycy z Aerosmith. Połączenie, choć wówczas wydające się na przesadnie odważne, wyszło znakomicie, a kawałek stał się klasykiem muzyki rockowej. Nadaje się to coverowania, ale nie w taki  sposób, jak zrobiła to Macy Gray

Macy Gray – „Walk This Way”:


„Comfortably Numb” z repertuaru Pink Floyd jest w tej samej kategorii, co „Bohemian Rhapsody” – nie ruszać! Inne podejście do tematu mieli jednak muzycy z amerykańskiego zespołu Scissor Sisters, którzy postanowili przygotować swoją wersję ponadczasowego przeboju. Pokusili się nawet o oficjalny teledysk, a swojego coveru nie wstydzili się wrzucić do serwisu YouTube.

Scissor Sisters – „Comfortably Numb”:


Beatelsów raczej też nie powinno się ruszać, choć było kilka ciekawych przykładów nowych interpretacji ich utworów. Jeśli jednak bierze się utwór „Lucy in the Sky with Diamonds” i zaprasza do nagrania Miley Cyrus i Moby’ego, to chyba robi się to źle. A tak właśnie postanowili zrobić muzycy z The Flemming Lips.

The Flemming Lips feat. Miley Cyrus – „Lucy in the Sky with Diamonds”:


Utwór „True Faith” zespołu New Order spokojnie możemy nazwać klasykiem – nie tylko rocka, ale również synth-popu czy alternatywy. Utwór jest niespecjalnie skomplikowany, dlatego nadaje się do ponownej interpretacji. Jednak nie w taki sposób, w jaki zrobił to obdarzony przecież świetnym głosem George Michael.

George Michael – „True Faith”:


„My generation” The Who to ponadczasowy klasyk i hymn pokolenia. Chwytliwa melodia, prosty tekst – sporo możliwości do ponownej interpretacji. Wielu wykonawców, którzy zabrali się za ten utwór, może pochwalić się ciekawym efektem. Na pewno jednak nie Hilary Duff, której zdecydowanie zabrakło umiejętności, talentu i pomysłu na utwór.

Hilary Duff – „My Generation”:


Każdy zna utwór „You Shook Me All Night Long”, który dość dawno nagrali panowie z AC/DC. Klasyk nad klasyki. Coverować jednak można, ponieważ daje spore pole do interpretacji. Wiadomo, oryginał najlepszy, ale największą zbrodnię na tym klasyku popełniła… Celine Dion. Tak, Celine Dion (którą na domiar złego wsparła Anastacia) zaśpiewała „You Shook Me All Night Long”.

Celine Dion – „You Shook Me All Night Long”:


A na koniec zostawiliśmy sobie grunge’owego klasyka, czyli oczywiście „Smells Like Teen Spirit” Nirvany. Coverowany, przerabiany, wykorzystywany przez muzyków na wszystkie możliwe sposoby. Niektóre interpretacje się bronią, ale nas szczególnie zainteresowały dwie – pierwszą wykonał zespół Take That, drugą natomiast Miley Cyrus, która już gościła w naszym zestawieniu. Nawet nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które wykonanie jest gorsze…

Miley Cyrus – „Smells Like Teen Spirit”:

Take That – „Smells Like Teen Spirit”:

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także