10 rockowych piosenek na Dzień Matki

/ 26 maja, 2015

Rammstein, Ozzy Osbourne, Metallica, The Beatles, The Rolling StonesHalestorm, Good Charlotte, Aerosmith, Genesis… – na pewno w naszym zestawieniu na Dzień Matki znajdziecie jakiś utwór, który ucieszy Wasze mamy.

 

Rammstein „Mutter”

Na początek będzie trochę przewrotnie i smutno zarazem. Bez mamy jest niezwykle ciężko. Śpiewał o tym Till Lindemann w tytułowym utworze z płyty Rammsteina „Mutter” z 2001 roku.

(…) Chciałbym mieć matkę / Żadne światło nie świeci nad moją głową / Nie było sutka, który płakałby mlekiem / Była rura wciśnięta do mojego gardła / W brzuchu nie mam pępka.

Nie było mleka matki, nie było jej do przytulenia się i ukrycia w ramionach. Podziękujcie dziś koniecznie Waszym mamom, że one przy Was były!

Genesis „Mama”

Phil Collins na płycie „Genesis” z 1983 roku sportretował silną, troszczącą się kobietę, która słucha i udziela człowiekowi ważnych życiowych lekcji. Tytuł zdaje się nie pozostawiać wątpliwości, o kogo chodzi.

Niektórzy jednak twierdzą, że to tylko maska. W rolę matki w życiu dorosłego mężczyzny pełnią nieraz inne kobiety…

Ozzy Osbourne „Mama I’m Coming Home”

Najlepszym przykładem powyższego twierdzenia niech tutaj będzie sam Książę Ciemności i jego żona. Co z tego, że w tytule utworu z albumu „No More Tears” (1991) pojawia się słowo „mama”, jak i tak wszyscy wiedzą, że chodzi o Sharon Osbourne? Jej uczucia do Ozzy’ego w czasach, gdy walczył z nałogami, były zdecydowanie matczyne.

The Rolling Stones „Mother's Little Helper”

Dziecku bez mamy ciężko, ale mama nieraz ma z dzieckiem niezłe utrapienie i czasem potrzebuje trochę pomocy. Mick Jagger nie bał się o tym pisać już w połowie lat 60. na płycie „Aftermath”.

Dzieci są dzisiaj inne – słyszą, jak mówi każda matka
Mama potrzebuje dziś czegoś na uspokojenie
I chociaż nie jest naprawdę chora, jest mała żółta tabletka…

Z taką pomocą na receptę jednak trzeba bardzo uważać, Stonesi pod koniec utworu ostrzegają przed przedawkowaniem…

Halestorm „Dear Daughter”

W najnowszej piosence w tym zestawieniu opowiadającej o mamie Lzzy Hale dzieli się swoimi przemyśleniami o tym, co każda córka powinna usłyszeć od swojej mamy.

To są słowa, które każda dziewczyna powinna mieć szansę usłyszeć:
Będzie miłość, będzie ból, będzie nadzieja i będzie strach
Rok za rokiem, czy będziesz stać, czy upadniesz, będę przy tobie.

Singiel pochodzi z ostatniej płyty Halestorm, „Into the Wild Life” i miał swoją premierę w drugą niedzielę maja – w dniu, w którym Amerykanie obchodzą Dzień Matki.

Pink Floyd „Mother”

Nie będziemy się oszukiwać – relacje z rodzicielką bywają również trudne. Roger Waters nadopiekuńczej samotnej matce opowiedział w poniższym utworze z płyty „The Wall” (1979).

Utwór jest o tym, że możemy być kontrolowani przez poglądy naszych rodziców na takie rzeczy jak seks. W szczególności samotna matka chłopca może uczynić seks jeszcze trudniejszym niż jest.

W tej samej rozmowie z magazynem „Mojo” muzyk zapewnił, że jego mama taka nie była i nie chciała nadmiernie kontrolować swoich dzieci.

Queen „Tie Your Mother Down”

Dla zbuntowanych dzieci, które nie chcą słuchać ciągłych nakazów i zakazów mam, też coś się dziś znajdzie. Z okazji możecie puścić sobie (albo mamom, jeśli chcecie im coś jasno dać do zrozumienia) utwór Queen z albumu „A Day at the Races” z 1976 roku.

Mamy jednak nadzieję, że ochota, by związać mamę, a tatę gdzieś zamknąć, nie nachodzi Was często. Chcemy wierzyć, że ogromna większość ich rad jest dobra.

The Beatles „Julia”

W 1968 roku na białym albumie John Lennon dał wyraz swojej miłości do zmarłej tragicznie jego mamy. Julia Lennon zmarła dziesięć lat wcześniej, gdy przyszły członek grupy The Beatles miał zaledwie 17 lat. Muzyk wspomina jej włosy, oczy, uśmiech… Trudno sobie wyobrazić piękniejszą laurkę na Dzień Matki.

Good Charlotte „Thank You Mom”

Podziękować za to swojej mamie zdążyli za to bliźniacy z Good Charlotte, wokalista Joel oraz gitarzysta Benji Madden.

Dziękuję ci, zawsze będę ci dziękował
Bardziej niż o tym wiesz i bardziej niż potrafię pokazać
I kocham cię, zawsze będę cię kochał…

Tylko jakby trochę się tej miłości wstydzili, gdyż ścieżkę na debiutanckiej płycie z 2000 roku ukryli. Może po to, by mama miała tym większą niespodziankę, gdy po raz pierwszy posłucha dokonań swoich synów?

Metallica „Mama Said”

W 1996 roku na płycie „Load” James Hetfield opowiadał o buntowniku, który wcześnie opuścił rodzinny dom. Matka udzieliła mu wtedy bardzo ważnej rady:

Mama, nauczyła mnie wiele
Mówiła, gdy byłem młody
„Synu, twoje życie to otwarta księga
Nie zamykaj jej, póki się nie skończy”.

26 maja to idealny dzień, by podziękować mamom za wszystkie dobre rady. Wszystkiego najlepszego! 🙂

 

A możecie przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś inne utwory o mamach, o których warto byłoby tutaj wspomnieć?

ud

KOMENTARZE

Przeczytaj także