30 lat „Tylko/Teraz Rocka”: Angus Young opowiada, jak AC/DC wkurzył Deep Purple

/ 5 lutego, 2021


Deep Purple nie byli zadowoleni po jednym z koncertów z AC/DC. Czym sobie młodzi muzycy nagrabili?


W numerze „Tylko Rocka” ze stycznia 1998 roku znalazł się wywiad z Angusem Youngiem, przeprowadzony przez Wiesława Weissa.

Gitarzysta AC/DC opowiedział wtedy o incydencie, który miał miejsce w 1975 roku w Melbourne, gdzie Deep Purple miał być gwiazdą pewnego festiwalu:

My ciągle jeszcze byliśmy grupą, która grała w barach i klubach. I chociaż w Melbourne mieliśmy już wtedy wielu fanów, nie było mowy o zaproszeniu nas na tak dużą imprezę, jak Sunbury Musical Festival. A jednak w dniu festiwalu ktoś z organizatorów zadzwonił i zaproponował, byśmy przyjechali i zagrali, ponieważ muzycy Deep Purple przeciągali moment wyjścia na scenę i ludzie zaczynali się wkurzać. Aby nie dopuścić do rozróby, postanowiono ściągnąć jakiś lokalny zespół. My byliśmy tego dnia wolni, więc padło na nas. (…) Gdy przybyliśmy na miejsce, zobaczyliśmy przed sobą rozmokłe pole pełne ludzi. Żeby dotrzeć na scenę musieliśmy przedostać się przez to błoto – przejść jakąś milę z gitarami i innymi gratami. A kiedy już tam się znaleźliśmy, muzycy Deep Purple powiedzieli: „Nie zgadzamy się, żeby ten zespół zagrał przed nami”. Ale wśród publiczności rozeszła się już wiadomość, że mamy wystąpić i tłum oszalał. Ludzie zaczęli skandować: „AC/DC! AC/DC!”. Wtedy ktoś wyszedł na scenę i zapewnił, że już za chwilę wystąpi Deep Purple, ale tłum nadal krzyczał „AC/DC! AC/DC”. Publiczność nie chciała już Deep Purple. Miała już ich dosyć. Zaczęliśmy więc rozkładać graty. Wtedy ludzie z otoczenia Deep Purple, ich ochrona, wskoczyli na scenę i wyglądało na to, że chcą wszcząć bójkę. Jeden z nich podszedł do Bona i zaczął mu grozić. Doszło do wymiany ciosów. I Bon powalił gościa na ziemię. Wtedy reszta stchórzyła i się wycofała. I w końcu promotor, aby uspokoić tłum, zapowiedział, że wystąpimy. Zagraliśmy, a gdy skończyliśmy, ludzie rozeszli się do domów. Nie sądzę, by muzycy Deep Purple byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

W 2021 roku „Tylko/Teraz Rock” kończy 30 lat. Najnowszy numer naszego miesięcznika, z lutego 2021 roku, jest aktualnie w sprzedaży.

LUTOWY „TERAZ ROCK” – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także