30 lat „Tylko/Teraz Rocka”: Kim jest Leszek Żukowski z piosenki Comy?

/ 26 listopada, 2021


„Leszek Żukowski” to pierwszy przebój Comy. Kim jest tytułowa postać z tej piosenki?


Utwór „Leszek Żukowski”, który trafił na debiutancki album Comy z 2004 roku zatytułowany „Pierwsze wyjście z mroku” okazał się jednym z największych przebojów grupy, a także jest jedną z najbardziej znanych polskich piosenek rockowych ostatnich 20 lat. Kim jest tytułowy Leszek?

Historię tego utworu opowiedział w numerze „Teraz Rocka” z lipca 2014 roku Bartkowi Koziczyńskiemu wokalista Comy, Piotr Rogucki. Okazuje się, że wokalista poznał Leszka Żukowskiego podczas egzaminu do Szkoły Filmowej w Łodzi:

Tekst napisałem po trzeciej próbie dostania się na wydział aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Egzaminy do szkoły teatralnej to wyczerpująca praca, trwają dwa tygodnie, przychodzi się tam wielokrotnie, oczywiście, jeśli przejdzie się do następnego etapu. Sprzyja to nawiązywaniu znajomości. Poznałem Leszka na drugim moim egzaminie, odpowiadało mi jego poczucie humoru i zaprzyjaźniliśmy się. Na trzecim byliśmy razem. Gdy po raz kolejny dowiedzieliśmy się, że nie dostaliśmy się do szkoły, rzucił tę niefortunną prośbę: „Ty masz chociaż ten swój zespół, weź napisz o mnie piosenkę”. Wziąłem to do siebie. Potem straciliśmy ze sobą kontakt, nie wymienialiśmy się danymi, nie wiedziałem, w jaki sposób poinformować go, że powstała piosenka. Najbardziej czytelne wydawało mi się nadanie jej tytułu z jego imieniem i nazwiskiem. Tak zrobiłem i kiedy to do niego dotarło, zadzwonił do radia z pytaniem, dlaczego ten sukinkot wykorzystuje prywatną znajomość? Dostał do mnie kontakt i wyjaśniłem mu, że sam o to prosił. Teraz spotykamy się sporadycznie i za każdym razem powtarza, że spieprzyłem mu życie. Zapraszaliśmy go na występ do Stodoły na dziesięciolecie płyty, ale powiedział, że nie chce takich rzeczy, że nie będzie się jeszcze bardziej pogrążał.

Leszek Żukowski występuje głównie w serialach. Można go było zobaczyć w takich produkcjach, jak „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Na wspólnej” czy „BrzydUla”.

W 2021 roku „Tylko/Teraz Rock” świętuje 30 lat istnienia. Najnowszy, grudniowy numer „Teraz Rocka” jest w sprzedaży.

GRUDNIOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także