Ai Weiwei heavymetalowcem

/ 24 maja, 2013

Ai Weiwei to postać nietuzinkowa, znana na całym świecie. To właśnie on był współtwórcą chińskiego Stadionu Narodowego w Pekinie, to właśnie on prowadził dochodzenie w sprawie trzęsienia ziemi w Syczuanie i to właśnie on został zatrzymany przez chińskie władze za "przestępstwa gospodarcze". Ostatnie z wymienionych wydarzenie sprawiło, że postanowił przygotować heavymetalowy teledysk do utworu "Dumbass".

Ai spędził w areszcie 81 dni. Nikt nie ma wątpliwości, że nieoficjalnym powodem jego uwięzienia była jawna krytyka chińskich władz. Teledysk ma być głosem bezsilnych, czyli osób, które nie są traktowane przez władze sprawiedliwie i które nie są w stanie zaprotestować. Poniższy klip to jednocześnie ilustracja przeżyć Weiweia:

Pomysł nagrania teledysku podsunął artyście sam Elton John. Jego realizacją zajął się natomiast operator filmowy, Australijczyk Christopher Doyle. Scenografia to oczywiście replika celi Ai Weiweia z czarnego więzienia.

– Nie śpiewam dla siebie – tłumaczy Ai.- Dedykuje utwór tym, którzy nigdy nie zostaną wysłuchani. W ciągu ostatnich 60 lat w Chinach niezliczone masy ludzi zostały zamordowane, wysiedlone lub zmarły po torturach – mówi. 

Artysta już zapowiedział, że niedługo opublikuje album rockowy zatytułowany ''Divina Commedia''. Będzie on oczywiście stylizowany na "Boską Komedię" Dantego.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także